Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gajary-baden - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zásobník zemného plynu Gajary-báden (ilustračný záber). Foto: SITA/Jozef Jakubčo
7. septembra 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Zásobník plynu Gajary-báden zvyšuje svoju skladovaciu kapacitu

V utorok (6.9.) sa za účasti slovenskej premiérky Ivety Radičovej otvoril centrálny areál zásobníka zemného plynu Gajary-báden. Je súčasťou komplexu zásobníkov Láb a po dokončení v roku 2014 príde k navýšeniu jeho skladovacej kapacity o 500 mil. m3. Celková skladovacia kapacita spoločnosti Nafta tak dosiahne približne 2,5 mld. m3. „Významnou mierou a nesporne sa posilňuje bezpečnosť, spoľahlivosť dodávok zemného plynu pre celú Slovenskú republiku, ale aj pre stredoeurópsky región. Vytvárajú sa aj lepšie podmienky pre obchodníkov s plynom, čo by sa malo, a ja verím, že sa aj následne prejaví v lacnejšej ponuke pre spotrebiteľa,“ uviedla včera premiérka.

Foto:Martin Žilka/Nafta, a.s

Tri etapy výstavby

Výstavba zásobníka Gajary-báden prebieha v troch etapách. Prvá sa ukončila v roku 2009, čím spoločnosť Nafta zvýšila svoju skladovaciu kapacitu o 150 mil. m3. Druhá etapa je z pohľadu investície najnáročnejšia. Prinesie rozšírenie kapacity až o 250 mil. m3. Jej ukončenie sa predpokladá do roku 2013. „V jednotlivých rokoch budeme postupne kapacitu zvyšovať až do roku 2014 na plánovaných 500 mil. m3,“ povedal pre portál energia Ladislav Goryl, riaditeľ divízie PZZP spoločnosti Nafta.

Ukončením tretej etapy v roku 2014 by tak spoločnosť Nafta zväčšila svoju skladovaciu kapacitu o 50 % v porovnaní s rokom 2003. Maximálny denný ťažobný výkon zásobníka by tak narástol na 33,5 mil. m3.

Kritériá pre umiestnenie zásobníka

Vybudovať podzemný zásobník plynu nie je možné kdekoľvek. Lokalita musí spĺňať viaceré kritériá, dôležitá je najmä hermetickosť prírodnej štruktúry. Zásobník Gajary Báden je bývalé ropno-plynové ložisko a nachádza sa v hĺbke približne 1.800 metrov.

„Štruktúra musí mať tiež určité priepustnostné charakteristiky. Nie je dôležité aký veľký objem sa dá do zásobníka uskladniť. Dôležité je ako rýchlo sa dokáže zemný plyn vtláčať a ako rýchlo sa dá ťažiť. Lokalita by sa tiež mala nachádzať mimo zastavaného územia. V neposlednom rade je dôležitá blízkosť napojenia na inú plynárenskú sústavu,“ vysvetlil pre portál energia Ladislav Goryl.

Vyššia flexibilita služieb

Okrem zvýšenia skladovacej kapacity má prísť k prepojeniu zásobníkov v Gajaroch a v Lábe. Spoločnosť si od toho sľubuje zvýšenie flexibility svojich služieb. V praxi to jej zákazníkom umožní stláčať a ťažiť zemný plyn v závislosti od potrieb trhu, bez ohľadu na ročné obdobie. 

Štandardne zásobníky fungujú na vyrovnávanie sezónnych rozdielov v spotrebe plynu v letnom a zimnom období.  „V čase od mája do konca septembra je tzv. vtlačná sezónna, kedy je plyn uskladňovaný. Spotreba zemného plynu nie je v tomto období tak výrazná. Október je prechodné obdobie a v novembri začína ťažba zo zásobníkov tak, aby sa postupne dorovnávala dodávka plynu z tranzitnej sústavy v závislosti od spotreby jednotlivých segmentov trhu. Zhruba do marca ťažíme a v apríli opäť nastáva prechodné obdobie,“ dodáva Goryl. 

Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Rozpočet projektu podporila aj EÚ

Konečná výška investície spoločnosti Nafta sa odhaduje na 166 miliónov eur. Spoločnosť od začiatku projektu až doteraz investovala do výstavby zásobníka 106 miliónov eur. Projekt finančne podporila aj Európska komisia. Výška nenávratného príspevku predstavuje 3 milióny eur.

(c) energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.