Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropny tanker
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná foto: Ropný tanker. Zdroj: Flickr.com / 陈霆 (licencia Creative commons)
29. apríla 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Zásielka líbyjskej ropy od povstalcov mieri údajne do Číny

Prvá veľká zásielka ropy z časti Líbye, ktorá je v súčasnosti pod vplyvom rebelov, by mala nasledujúci týždeň doraziť do Číny. Informácia pochádza od nemenovaných obchodníkov, totožnosť kupca je zatiaľ rovnako len predmetom špekulácií. Tanker Equator s údajne 80.000 tonami ropy vyplával z východolíbyjského ropného prístavu Marsá al-Haríka pred tromi týždňami. Export ropy je dôležitý pre ďalšie financovanie povstania proti líbyjskému vodcovi Muammarovi Kaddáfímu.

„Podľa našich údajov plavidlo pripláva do prístavu Ning-po 1. mája,“ povedal lodný sprostredkovateľ zo Singapuru. Loď by však mohla smerovať aj do ďalšieho prístavu na čínskom severovýchodnom pobreží Ta-lienu.

Podľa služby MarineTraffic tanker vo štvrtok vyplával zo Singapuru, kde doplnil palivo. Údaje naznačovali, že mieria do Honolulu. Podľa obchodníkov však môže ísť o ďalší cieľ cesty potom, čo zloží náklad ropy v Číne.

Prevoz zásielky riadi obchodná spoločnosť Vitol, ktorá sa k obchodom s líbyjskou stranou nevyjadrila. Podľa nemenovaného obchodníka s ropou, ktorý vo štvrtok hovoril s agentúrou Reuters, nie je momentálne jednoduché nájsť kupca. Celá rada obchodníkov má naďalej obavy z právnych komplikácií spojených s vlastníctvom ropy a medzinárodnými sankciami.

Podľa ďalších zdrojov zásielku vypravenú povstalcami nekúpili spoločnosti Sinopec a Chinaoil. Štátne podniky podľa niektorých názorov zrejme nebudú riskovať nákup, pretože by kvôli tomu moli ísť pred súd.

Líbyjská vláda na konci marca odkázala, že zažaluje firmy, ktoré sa dohodnú s rebelmi na nákupe ropy. Podľa Kaddáfího má právo predávať líbyjskú surovinu výhradne štátna spoločnosť National Oil Corporation. Na ňu a na ďalšie líbyjské štátne spoločnosti spojené Kaddáfího rodinou sa ale vzťahujú medzinárodné sankcie. Predaj líbyjskej ropy ako takej ale podľa Európskej únie (EÚ) v rozpore so sankciami OSN nie je.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.