Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Smart Home Device - Home Automation - Internet of Things
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Depositpohotos
29. decembra 2020 Efektívnosť v energetike od Informačný servisSITA

Zariaďte si inteligentnú domácnosť. Budete žiť lepšie a ušetríte

Žijeme v technologicky vyspelom 21. storočí, ktoré kladie dôraz na inteligentné a smart zariadenia. Tie nám uľahčujú život, pomáhajú s mnohými rutinnými činnosťami a vďaka nim máme viac voľného času. Alebo teda aspoň viac času na prácu a iné povinnosti.

Používame inteligentné telefóny, robotické vysávače, programovateľné a automatické spotrebiče, jednoducho na dotyk prsta dnes dokážeme urobiť množstvo práce, ktoré naši rodičia museli celý život robiť ručne.

Najvyššou úrovňou sú inteligentné domácnosti. Bývanie, v ktorom ovládate prakticky všetko od svetiel, cez klimatizáciu až po umývačku riadu vďaka jedinej aplikácii vo vašom smartfóne je už realitou, ktorú si niektorí z nás niekoľko rokov užívajú.

Takto vybavená domácnosť je síce o niečo drahšou záležitosťou, avšak prináša množstvo ďalších výhod, ktoré pri každodennom pracovnom zhone a vyťažení určite ocení nejeden z nás. Sú to napr.:

  • Čisté priestory
  • Zdravé a vyladené prostredie
  • Bezpečnosť pred vonkajšími hrozbami
  • Výrazná úspora energií
  • Viac času na oddych

Teraz už viete, že rôzne prvky inteligentnej domácnosti vám okrem zvýšeneného pohodlia z dlhodobého hľadiska dokážu výrazne ušetriť peniaze. Aké sú však tie základné a ktoré nadštandardné technológie môžete vo vašom smart domove využívať? Pozrime sa na nich postupne.

Ak si inteligentnou domácnosťou iba začínate, podľa všetkého sa zameriavate na tie najzákladnejšie systémy, na ovládanie intenzity osvetlenia, teploty v miestnosti či ovládanie rôznych spotrebičov.

Osvetlenie

Inteligentné systémy dokážu regulovať intenzitu svetla v miestnosti buď podľa vášho výberu, alebo na základe programu, ktorý dokáže sledovať pohyb v miestnosti, vonkajšie svetlo a ďalšie okolnosti, na základe ktorých potom systém vie, kedy má zapnúť, stlmiť alebo celkom vypnúť osvetlenie v konkrétnej časti bytu či domu.

Teplota

Podobným spôsobom ako osvetlenie smart systémy ovládajú aj teploty v domácnosti. Dokážu identifikovať pohyb či prítomnosť osôb alebo sa jednoducho naprogramujú na konkrétny čas, kedy majú nastaviť požadovanú teplotu. Vďaka vypínaniu kúrenia alebo klimatizácie počas vašej neprítomnosti vám systém dokáže výrazne ušetriť peniaze. A keď prídete domov, prostredie je okamžite pripravené pre vás.

Smart screen with smart home with modern study
Foto: Depositpohotos

Ovládanie spotrebičov

Okrem svetiel či teploty môžete centrálne a na diaľku ovládať aj ďalšie elektrické spotrebiče v domácnosti pripojené do inteligentného systému. Či už je to umývačka, práčka, sušička, chladnička, robotický vysávač, televízny prijímač alebo rôzne audio sústavy, to všetko môže pracovať pre vás doslova na povel.

K týmto základným prvkom smart domácnosti budete určite potrebovať tzv. štartovací balíček. Ten obsahuje smart zásuvku, ktorá meria výkon, spotrebu energie a zároveň odosiela rôzne dáta a upozornenia. Taktiež dokáže niektoré spotrebiče v čase nepoužívania odpojiť od siete, aby ste ušetrili aj za odber energie v pohotovostnom režime. Balíček obsahuje tiež bezdrôtový spínač. Dá sa spárovať s hlasovým ovládaním, so smartfónom alebo s rôznymi smart domácimi aplikáciami.

Veľký výber týchto chytrých vecičiek, ktoré z vašej bežnej domácnosti urobia inteligentný domov nájdete napr. na eshope buco.sk za skvelé zľavnené ceny.

Ďalšia nadštandardné systémy alebo dokonca kompletná inteligentná domácnosť toho však obsahuje oveľa viac a prináša maximálny komfort a bezpečie. Tu už však potrebujete mať domov skutočne prešpikovaný rôznymi senzormi, detektormi, snímačmi, meračmi a sieťovými zariadeniami, vďaka ktorým bude celý dom navzájom komunikovať.

Takto sofistikované domácnosti sa môžu riadiť centrálne, diaľkovými ovládačmi, hlasovými asitentami alebo jednoducho pomocou vášho smartfónu alebo tabletu aj na diaľku. Vysoko inteligentný dom dokonca dokáže sám pozorovať vaše návyky a podľa toho prispôsobovať prostredie vašim potrebám. V neposlednom rade sa však stará o vašu bezpečnosť a bezpečnosť vaše rodiny.

Zariadiť si inteligentnú domácnosť môžete po častiach, nákupom jednotlivých inteligentných spotrebičov, ktoré dnes nájdete v ponuke každého dobré obchodu s elektrom. Ak pritom nechcete vyhadzovať zbytočne veľa peňazí, kliknite na kupónový web Bonipo.sk, kde nájdete prehľad mnohých eshopov a ich kompletný ponuku zľavových kupónov, akcií a výpredajov.

Intelligent house
Foto: Depositpohotos

Kvalita ovzdušia

Inteligentná domácnosť na vyššej úrovni skutočne dokáže monitorovať kvalitu ovzdušia vo vašich vnútorných priestoroch. Detektory CO2 v kombinácii so snímačmi teploty a vlhkosti dokážu napr. automaticky spustiť výmenu vzduchu alebo vetranie okna pred spaním či po prebudení.

K tomu môžete pridať napr. inteligentné moderné difúzery s príjemnou a zdravou vôňou. Dokážete ich taktiež naprogramovať a v konečnom dôsledku budú spolupracovať s vašou inteligentnou domácnosťou a robiť vaše prostredie ešte lepšie.

Uzamykanie dverí a okien

Veľmi dôležitým bezpečnostným prvkom smart domácnosti je monitorovanie stavu dverí a okien, automatické uzamykanie, aktivácia a deaktivácia alarmov a taktiež monitorovanie pohybu v okolí alebo vo vnútri domu, čím dokáže odhaliť neželaných návštevníkov, privolať políciu a dokonca úplne uzavrieť a uzamknúť dom, aby prípadný votrelec nemohol ujsť.

Depositphotos_203346606_l 2015.jpg
Foto: Depositpohotos

Vonkajšie a vnútorné kamery

K tomu patria, samozrejme, kamerové systémy. Tie môžu sledovať dianie v okolí a vo vnútri vášho domu v čase vašej neprítomnosti, môžu monitorovať vaše deti či domáce zvieratá a pod. Samozrejme pri zapnutom alarme reagujú na pohyb a v prípade narušenia sa okamžite spúšťajú.

Bezpečnostné protipožiarne a protizáplavové systémy

Detektory dymu, detektory oxidu uhoľnatého či záplavové senzory neustále monitorujú prostredie a okamžite dokážu upozorniť na vzniknuté nebezpečenstvo, taktiež dokážu v prípade správneho prepojenia zapnúť nápravné systémy, alebo vás jednoducho privolať domov, aby ste problém vyriešili. Tieto systémy vás dokážu ochrániť pred každým potenciálnym nebezpečenstvom, ktoré by vás zbytočne ohrozilo.

Upozorňujeme však na to, že takáto kompletná inteligentná domácnosť nebude lacnou záležitosťou. Stále to však môžete urobiť postupne, krok po krok, zariadenie po zariadení. Využívajte zľavy, hľadajte tie najlepšie produkty a inšpirujte sa aj týmto článkom.

Informačný servis

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.