Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Power poles are pictured in the outskirts of Frankfurt, Germany
Foto: AP Photo/Michael Probst
3. januára 2024 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Západoslovenská distribučná vlani preinvestovala 150 miliónov eur

Spoločnosť Západoslovenská distribučná (ZSD) investovala v minulom roku takmer 150 miliónov eur. Ako uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa ZSD Michaela Dobošová, investície smerovali najmä do rozvoja a obnovy distribučnej sústavy, tak aby firma bola schopná zabezpečiť vysoký štandard dodávky elektrickej energie svojim zákazníkom.

V roku 2023 spustila distribučná firma, v ktorej je polovičným vlastníkom aj štát, rekonštrukcie na dvoch elektrických staniciach v celkovej predpokladanej hodnote investícií takmer 16 miliónov eur.

Ide o rozsiahle úpravy v elektrickej stanici Senica, ktoré súvisia s ukončovaním prevádzky 220 kilovoltovej a prechodom na 400 kilovoltovú napäťovú hladinu na zariadeniach v majetku prenosovej spoločnosti,“ dodala Dobošová.

V druhom prípade ide o rekonštrukciu na elektrickej stanici Trnava – Zavar 110/22kV. Táto rekonštrukcia sa dotkne vo výraznej miere zariadení riadiaceho a informačného systému, zariadení elektrických ochrán.

Pripájanie nových odberateľov

Podarilo sa nám zrekonštruovať 110 kilovoltové vedenia v okolí Trenčína a Trnavy v celkovej dĺžke 18 kilometrov. Pričom v okolí Trenčína išlo o 110 kilovoltové vedenie z elektrickej stanice VE Kostolná smerom na juh blízko obce Bošáca. V okolí Trnavy ide o časť úseku medzi elektrickými stanicami v Jaslovských Bohuniciach smerom na elektrickú stanicu Križovany,“ doplnila Dobošová.

Na pripájanie nových odberateľov a obnovu elektrickej siete nízkeho a vysokého napätia vrátane projektov spolufinancovaných z fondov EÚ (inovatívne európske projekty) západoslovenskí energetici vynaložili rekordných 93 miliónov eur.

V tomto segmente realizujeme niekoľko stoviek investičných akcií ročne,“ podotkla Dobošová s tým, že firma pokračovala v investíciách do inteligentných merací systémov (smart metrov).

Zároveň zvyšujeme úroveň automatizácie prevádzky sústavy rozširovaním počtu smart grid prvkov, tzn. do automatizovaných prvkov distribučnej sústavy vrátane diaľkovej lokalizácie porúch a ovládania prvkov distribučnej sústavy,“ dodala Dobošová.

Dokončenie rekonštrukcie elektrickej stanice

V roku 2024 plánuje spoločnosť dokončenie rekonštrukcie elektrickej stanice Trnava – Zavar a pokračovanie v rozsiahlych úpravách na elektrickej stanici v Senici. Okrem toho je v budúcom roku naplánovaná inštalácia nových tlmiviek v elektrickej stanici Bošáca.

Naplánované sú taktiež súbory rekonštrukčných prác na 110 kilovoltových vedeniach, spomedzi ktorých najvýznamnejšou bude začatie rekonštrukcie vedenia medzi lokalitami Nitra Čermáň – Veľký Ďúr.

Pôjde o približne 36 kilometrový úsek dvojitého vedenia v celkovej hodnote investície 14 miliónov eur. Táto investičná akcia je naplánovaná na dva nasledujúce roky,“ doplnila Dobošová. Rozsahom a lokalitou je zaujímavá taktiež rekonštrukcia dvojitého 110 kilovoltového vedenia medzi Podunajskými Biskupicami, Karlovou Vsou a Lamačom.

Budúci rok, obdobne ako v roku 2023, máme opäť významnú časť investičných prostriedkov alokovanú na projekty spolufinancované z fondov EÚ a spoločne s vlastnými investíciami na pripájanie nových odberateľov a obnovu elektrickej siete nízkeho a vysokého napätia tak plánujeme do tohto segmentu investovať v budúcom roku približne 80 miliónov eur, čo predstavuje výrazne vyšší objem investícií ako v predchádzajúcom období spred roku 2023,“ konštatovala Dobošová.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.