Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrina energetika elektrárne investície
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
6. januára 2022 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Západoslovenská distribučná vlani investovala viac ako 111 miliónov eur

Distribučka chce týmito investíciami zabezpečiť vysoký štandard dodávky elektrickej energie svojim zákazníkom.

V roku 2021 sme spustili niekoľko investične významných projektov, realizácia niektorých z nich bude pokračovať aj v roku 2022,“ podotkla Dobošová. Distribučná spoločnosť spustila komplexnú rekonštrukciu 110kV elektrickej stanice Madunice.

V rámci plánovaných prác firma zmodernizuje všetky technologické prvky na 110kV napätí, nainštaluje moderný riadiaci a informačný systém a celý technologický komplex bude vybavený najmodernejšou digitálnou technológiou.

Uvedená elektrická stanica je dôležitým uzlom v rámci zásobovania Trnavského kraja. Celková hodnota investície je 12 miliónov eur.

Posilnenie transformačného výkonu

V minulom roku sme spustili technicky a logisticky veľmi náročnú investíciu posilnenia transformačného výkonu v samotnom centre hlavného mesta, kde sme pristúpili k výmene existujúcich transformátorov a doplneniu jedného nového transformátora v elektrickej stanici Čulenova 110/22kV,“ uviedla Dobošová.

Zvýšenie počtu transformátorov a celkového transformačného výkonu má prispieť k zvýšeniu spoľahlivosti dodávok elektrickej energie.

Zároveň budeme pripravení riešiť zvyšujúci sa dopyt po dodávke elektriny v rýchlo sa rozrastajúcom novom centre Bratislavy,“ dodala. Celková hodnota tejto investície je 5 miliónov eur.

Rekonštrukcia elektrickej stanice

Rekonštrukcia elektrickej stanice 110kV Veľký Ďur je špecifická tým, že predstavuje dôležitý uzol z pohľadu spoľahlivosti napájania jadrovej elektrárne v Mochovciach a zároveň je to dôležitá energetická križovatka pri napájaní celého spádového regiónu vrátanie miest ako Levice a Nitra.

Predmetom investície je vybudovanie novej ekologicky efektívnej budovy, inštalácie moderného riadiaceho a informačného systému a výmenu sekundárnej technológie za najmodernejšie zariadenia,“ doplnila Dobošová. Celková hodnota investície je 5 miliónov eur.

Pripájanie nových odberateľov

Na pripájanie nových odberateľov a obnovu elektrickej siete nízkeho a vysokého napätia vynaložila Západoslovenská distribučná viac ako 61 miliónov eur. V tomto segmente realizuje firma niekoľko stoviek investičných akcií ročne.

Pokračovali sme v investíciách do inteligentných meracích systémov (smart metrov). Zároveň zvyšujeme úroveň automatizácie prevádzky sústavy rozširovaním počtu smart grid prvkov, t.z. do automatizovaných prvkov distribučnej sústavy vrátane diaľkovej lokalizácie porúch a ovládania prvkov distribučnej sústavy,“ uzavrela Dobošová.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.