Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. augusta 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Západné firmy sa zúčastnia na zvýšení kapacity Severného prúdu

Plynovodom Severný prúd sa dopravuje zemný plyn z Ruska cez Baltické more priamo do Nemecka a cez jeho územie sa dopravuje aj do ďalších krajín západnej Európy. Na projekte sa zúčastnia aj nemecký E.ON, rakúsky OMV a britsko-holandský Shell.

Manažér Gazpromu Alexander Medvedev o dohode povedal: „Pri zohľadnení rastúcich potrieb zjednotenej Európy prispeje rozšírenie infraštruktúry, ktorá priamo spája plynové náleziská v Rusku s európskymi trhmi, k ďalšiemu zvýšeniu spoľahlivosti zásobovania.“ Člen správnej rady BASF Hans-Ulrich Engel, zodpovedný za financie koncernu, hovoril o rozšírení plynovodu ako o „dôležitom projekte“.

Wintershall bol 15,5-% podielnikom prvých dvoch línií Severného prúdu. Plyn nimi začal prúdiť v októbri 2012. Na nemecké územie sa dostáva v Lubmine. Nemci kryli vlani 38 % ročnej spotreby plynu jeho dovozom z Ruska.

Wintershall tesne spolupracuje s Gazpromom už 25 rokov. Zúčastňuje sa aj na sprístupnení plynových polí na západnej Sibíri. Medzi BASF a Gazpromom skrachoval koncom minulého roka v dôsledku politického napätia projekt za viac miliárd eur.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.