Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Heger Viskupic Galek
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Heger
12. augusta 2016 Teplo a tepelná energia od Energia.skSITA

Zákon o teple sa vraj menil za úplatu

Poslanci Jozef Viskupič, Karol Galek a Eduard Heger dnes na tlačovej konferencii informovali o podozrení z podplácania a prijímania úplatku, ku ktorému malo dôjsť prizmene zákona v roku 2014 s účinnosťou od 1. mája daného roku. Týkať sa mal snahy ovplyvniť podobu novely vo výbore NR SR pre hospodárske záležitosti počas minulého volebného obdobia.

Čo sa novelou zákona o teple zmenilo?

Súčasný legislatívny rámec stanovuje prísne podmienky na ukončenie odberu tepla zo systému centralizovaného zásobovania. V prípade takých zdrojov tepla, ktoré využívajú obnoviteľné zdroje energie, prakticky odberateľom znemožňuje odpojiť sa.

Jozef Viskupič uviedol, že už pri prijímaní zákona opakovane hovorili, že ľudia ťahajú za kratší koniec a boli uvrhnutí do nevoľníckeho postavenia voči veľkým teplárňam. Karol Galek vysvetlil, že teplárenské spoločnosti sa stali účastníkmi konania, vydávajú záväzné stanovisko, čím môžu zo stola zhodiť akýkoľvek zámer výstavby vlastnej domovej kotolne.

Teplárenské združenia ale s takouto interpretáciou zákona nesúhlasia. Tvrdia, že dodávateľ ako vlastník sústavy poskytuje len záväzné stanovisko. Ak vznikne rozpor medzi záväznými stanoviskami, stavebný úrad ho postúpi ministerstvu životného prostredia, ktoré rozhodne.

Opozícia v tejto veci predložila 4 legislatívne snahy, ako súčasný právny stav zmeniť, ktoré však neboli prijaté. Spísaná bola aj petícia občanov, 42 poslancov podalo návrh na ústavný súd. 

Sprostredkovateľ pre hospodársky výbor

Opoziční poslanci v piatok podali trestné oznámenie na podateľňu Generálnej prokuratúry SR.

Trojica poslancov sa pritom odvoláva na emailovú komunikáciu medzi bývalým politikom Jaroslavom V. a združením zastupujúcim veľké teplárenské spoločnosti na Slovensku, ktorá im bola poskytnutá minulý týždeň. Úplatu si mal vypýtať sprostredkovateľ Jaroslav V., ktorý má blízko k strane SMER-SD. Tri tisíc eur v dvoch splátkach si mal vypýtať za optimálny prístup zo strany gestorského výboru. Za ďalších 10 tisíc eur malo byť z návrhu podľa požiadavky združenia vypustené slovo „primerane“. Následkom vypustenia tohto slova sa podľa trojice poslancov opozície stala miestna teplárenská spoločnosť účastníkom konania s právom veta.

SZVT: Odmietame byť súčasťou politických hier

Okrem mena Jaroslav V. poslanci spomenuli aj Zuzanu K., riaditeľku teplárenského združenia, ktorého súčasťou sú viaceré štátne teplárne. Podľa našich informácií má ísť o bývalého poslanca Jaroslava Volfa a výkonnú riaditeľku Slovenského zväzu výrobcov tepla (SZVT) Zuzanu Klčovú. O reakciu sme preto požiadali aj predstaviteľov SZVT. „Na odborné účely a komunikáciu si zväz najíma aj externých poradcov vždy v súlade s platnou legislatívou SR. SZVT odmieta zapojenie do politických hier. Pri presadzovaní svojich názorov a postojov vždy využíva výlučne odborné argumenty, ktoré sú verejné,“ uviedol pre náš portál Karol Klobušický z komunikácie SZVT.

Jaroslav Volf pre DenníkN potvrdil zákazku od SZVT v hodnote 10-tisíc eur. Zároveň ale odmietol, žeby poslancov hospodárskeho výboru ovplyvňoval nelegálnym spôsobom.

Meno toho, kto zverejnil emailovú konverzáciu medzi ôsmimi účastníkmi, zatiaľ opoziční poslanci nechceli spresniť. Malo by však ísť o človeka, ktorý vedie teplárenskú skupinu.

Na snímke opoziční poslanci Karol Galek (SaS) a Eduard Heger (OĽANO).

Podozrenie z podplácania a korupcie podľa opozičných zákonodarcov zvyšuje aj to, že súčasné znenie zákona zodpovedá objednávke. „Máme teda v rukách písomnú ponuku na ovplyvnenie rozhodovania politikov, konkrétnu sumu, ktorá mala byť za to poskytnutá  aj platný zákon v podobe, akú objednávateľ požadoval. To, je dúfajme, pre orgány činné v trestnom konaní na začatie vyšetrovania viac ako dosť,“ doplnil poslanec Eduard Heger.

Mailová komunikácia ale nie je priamym dôkazom o ovplyvňovaní poslancov výboru. „Čo sa udialo následne medzi Jaroslavom V. a niektorým z členov výboru, ktorý pravdepodobne túto zmenu predložil na rokovanie, tak to už necháme na orgány činné v trestnom konaní,“ uzavrel Galek.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.