Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Solarna energia elektráren spolupráca fotovoltaicke panely elena elektrina
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
7. decembra 2021 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Zákon o podpore obnoviteľných zdrojov energií prichádza v hodine dvanástej

Európska komisia (EK) už začala voči Slovensku konanie o porušení povinnosti. Komisii sa nepáči, že sme za tri roky nedokázali do slovenskej legislatívy implementovať európsku smernicu o podpore využívania energie z obnoviteľných zdrojov.

Hlavným cieľom je dosiahnuť súlad právneho poriadku v SR v oblasti obnoviteľných zdrojov energie s právom EÚ,“ uviedlo Ministerstvo hospodárstva SR v predloženej novele zákona, ktorá je v súčasnosti v pripomienkovom konaní.

Európska smernica je súčasťou legislatívneho balíčka Európskej únie „Čistá energia pre všetkých Európanov“. „Zároveň súčasné znenie zákona o tepelnej energetike momentálne nevyhovuje novým trendom a ani požiadavkám vyplývajúcim z legislatívy EÚ. Cieľom predkladanej legislatívy je odstrániť tento nesúlad,“ dodal rezort hospodárstva.

Rozvoj technológií

Navrhovanou právnou úpravou sa podporí rozvoj technológií využívajúcich obnoviteľné zdroje energie. Určením cieľov sa investorom poskytne istota, predpokladá ministerstvo.

Transpozíciou európskej smernice do slovenskej legislatívy sa zvyšuje minimálny prah úspor emisií skleníkových plynov pre biopalivá, biokvapaliny a bioplyn v doprave vyrábané v nových zariadeniach. Cieľom je zlepšiť ich celkovú bilanciu pokiaľ ide o skleníkové plyny.

Novou legislatívou sa ustanoví nový právny rámec vydávania záruk pôvodu pre plyn z obnoviteľných zdrojov. „Tým sa vytvorí jednotný prostriedok preukázania pôvodu plynu z obnoviteľných zdrojov koncovým odberateľom, čím sa uľahčí cezhraničný obchod s takýmto plynom,“ myslí si ministerstvo.

Záruky pôvodu

Novela zákona o podpore obnoviteľných zdrojov umožní taktiež vydávanie záruky pôvodu aj pre iný plyn ako biometán. „Doterajšie základné princípy poskytovania podpory budú platiť po transpozícii smernice aj naďalej. Zmeny však napomôžu napĺňaniu záväzku Slovenskej republiky pri plnení európskych cieľov v oblasti výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov energie a dosahovania uhlíkovej neutrality,“ konštatuje rezort hospodárstva.

Novela zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energií sa najviac dotkne dodávateľov palív v doprave, výrobcov biopalív, výrobcov elektriny a výrobcov tepla z biomasy.

Cieľom návrhu zákona je transpozícia smernice Európskeho parlamentu a Rady EÚ z decembra 2018 o podpore využívania energie z obnoviteľných zdrojov. V súvislosti s transpozíciou uvedenej smernice sa pre palivá z biomasy používané v odvetví výroby elektriny a vykurovania ustanovujú kritériá udržateľnosti a požadované úspory emisií skleníkových plynov na účel zabezpečenia vysokých úspor týchto emisií v porovnaní s alternatívami využívajúcimi fosílne palivá,“ dodalo na záver ministerstvo.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.