Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Heavy duty radiator - central heating. Woman is getting her hands warm on Home central heating system
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
19. októbra 2020 Teplo a tepelná energia od Energia.skSITA

Zákazníci štátnych teplární ušetria, väčšina z nich avizuje nižšie ceny tepla

V Bratislave by mali ceny klesnúť o 10 % oproti minulému roku, čo v priemere predstavuje úsporu 55 eur na domácnosť. Ceny pôjdu dole aj v Žiline, a to o 4 % a v Košiciach o takmer 2 %.

V Martine a v Trnave ostanú ceny prakticky rovnaké, v prvom prípade sa znížia o 0,6 % a v druhom 0,4 %. Jedinú výnimkou tvorí tepláreň vo Zvolene, jej zákazníci si budú musieť priplatiť, keďže ceny stúpnu 3 %.

Vagabundi vo vedení

Ako doplnil minister hospodárstva Richard Sulík, lepšie alebo aspoň stabilizované ceny pre približne 320-tis. domácností, čo predstavuje skoro jeden milión obyvateľov, sú výsledkom toho, že sa v štátnych teplárňach prestalo rozkrádať a na najvyšších postoch v nich už nesedia „vagabundi“.

„Prvýkrát v histórii príde k zníženiu tepla, respektíve k nezvýšeniu cien tepla, to považujem za veľmi dôležité,“ skonštatoval minister.

Model riadenia

Teplárenské spoločnosti pritom aktuálne tvoria tzv. MH teplárenský holding.

„MH teplárenský holding ja štandardný model riadenia, keď sme centralizovali všetky činnosti, ktoré týchto 6 spoločností zabezpečovalo, ibaže to bolo roztrieštené. Výhodou je, že to prináša výrazné zníženie počtu riadiacich stupňov a činnosti, ktoré su podporné, sa dajú zdielať v rámci skupiny. Výsledkom by malo byt efektívnejšie hospodárenie,“ priblížil Lopatka. Posilnená by mala byť aj kontrola.

Výnosy a straty teplární

Za rok 2019 dosiahli celkové výnosy teplárenských podnikov v Bratislave, Košiciach, Martine, Trnave, Zvolene a v Žiline 240 mil. eur.

Hospodársky výsledok pred zdanením bola strata 5 mil. eur. Ak by pritom spoločnosti pokračovali v takomto hospodárení, mali by podľa Lopatku v budúcnosti problémy s cash flow.

V tomto roku by sa však po prijatí zmien chceli v rámci hospodárenia dostať na nulu. „Nie je to žiaden úspech, ale je to zastavenie stratovosti,“ skonštatoval.

Ziskovosť podnikov

Následne by už mali byť teplárne ziskové. To by sa však podľa ich vedenia nemalo dosiahnuť prostredníctvom navyšovania cien tepla, ale odstránením nákladov vnútornej neefektívnosti.

Tie momentálne dohromady predstavujú 10,7 mil. eur. Pomôcť by mali aj už vyrokované nižšie ceny plynu o 33 %, ale aj pokles cien štiepku o 16 % a uhlia o 17 %. „Celková úspora na palivách je 15,7 mil. eur,“ zhodnotil Lopatka.

Vylúčenie uhlia

V budúcnosti plánuje holding do roku 2023 vylúčiť z palivovej základne uhlie. Chce sa naďalej zameriavať na spaľovanie štiepky v teplárňach Martin a Zvolen, v Bratislave zase využiť odpadovú vodnú paru z OLA.

„Potom je to nová téma geoterm, využitie geotermálnej energie v Košiciach,“ priblížil šéf teplární s tým, že zatiaľ v tejto veci neprišlo k dohode. Zároveň je víziou holdingu, aby Slovensko energeticky využívalo odpad, ktorý momentálne končí na skládkach.

Ako vhodné miesta sa javia Trnava, Zvolen a Žilina. „Pokiaľ to neurobíme, Slovensko bude ešte viac viacej zasypané smeťami,“ myslí si Lopatka.

Spoločnosť MH Manažment

Spoločnosť MH Manažment je od roku 2016 nástupcom zrušeného Fondu národného majetku. Jej 100 % akcionárom je Ministerstvo hospodárstva SR.

Hlavnou úlohou firmy je spravovanie majetkových podielov štátu najmä vo forme akcií v 52 rôznych podnikoch v hodnote takmer štvrť miliardy eur.

Patria sem napríklad 100 % podiely v spoločnostiach Dlhopis o.s.p., Poliklinika Tehelná v Bratislave a teplárenské podniky v Bratislave, Košiciach, Martine, Trnave, Zvolene a v Žiline, takmer 80 % podiel v kúpeľoch Sliač, 75 % podiel v Burze cenných papierov a menej ako 50 % podielov v sedemnástich podnikoch SAD.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.