Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10. júna 2010 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Zákaz hlbinnej ťažby ropy v USA narazil na súd v New Orleans

Zákaz ťažby ropy z hlboko-morského dna je neplatný. Rozhodol o tom sudca Martin Feldman v New Orleans. Zákaz, ktorý mal trvať nasledujúcich 6 mesiacov nariadil prezident Obama len 27. mája. Počas polročného moratória hlbinného ťaženia sa malo preskúmať, čo presne spôsobilo haváriu v Mexickom zálive a predísť tak ďalším podobným katastrofám. „Pokračovať v ťažbe bez toho aby sme vedeli čo ju spôsobilo je nezmysel,“ uviedol hovorca Bieleho domu Robert Gibbs.

Sudca Feldman svoje rozhodnutie odôvodnil so slovami, „zákaz Bieleho domu je neoprávnený, pretože predpokladá, že každý hlbinný vrt je podobne nebezpečný ako ten čo vybuchol.“ S rozhodnutím sudcu sú spokojné najmä ropné spoločnosti a štátni politici, ktorí sa obávali, že zákazom by prišli o zamestnanie desať tisíce ľudí v štáte Lousiana a samozrejme ropné spoločnosti o ohromné zisky.

Britská spoločnosť British Petroleum okrem ropného vrtu Deepwater Horizon spravuje ešte minimálne jeden z 33 vrtov v oblasti kde mal platiť zákaz. Na otázku, či spoločnosť bude pokračovať v hlbinnej ťažbe predstavenstvo odmietlo reagovať. Okrem BP spravuje v Mexickom zálive vrty aj spoločnosť Shell alebo Anadarko Petroleum.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.