Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Rostov NPP - Rosatom
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
JE Rostov
20. júla 2017 Jadrová energia od Energia.skSITA

Zahraniční diplomati potvrdili bezpečnosť jadrových objektov v Rusku

Diplomati tiež zdôraznili veľkú otvorenosť Ruska voči svojim partnerom z hľadiska demonštrácie spoľahlivosti jadrovej energetiky. Taký prístup umožňuje zvýšenie dôvery spoločnosti k mierovému využitiu jadra, uviedli splnomocnení zástupcovia krajín.

Delegácia, zložená z viac než 40 diplomatov, navštívila objekty ruskej jadrovej energetiky v Leningradskej oblasti. Hostia sa mohli zoznámiť s tým, ako sa zaisťuje bezpečnosť ich výstavby a prevádzky. Rosatom dal diplomatom možnosť navštíviť prevádzkované energobloky Leningradskej JE aj novobudované bloky, ktoré nahradia staré. Okrem toho zavítali do Baltského závodu, kde sa vyrábajú nové jadrové ľadoborce a plávajúci jadrový energoblok s názvom Akademik Lomonosov.

Bezpečnosť ako priorita

Navštívené objekty vysoko ocenili predstavitelia Medzinárodnej agentúry pre jadrovú energiu (MAGATE).

„Mali sme možnosť zoznámiť sa s tým, ako sa v Rusku využívajú dokumenty, rozpracované po línii MAGATE, konkrétne z hľadiska ich inovácií, ktoré sa aplikujú na ruské jadrové technológie,“ oznámil novinárom výsledky kontrolnej návštevy predseda rady riadiacej MAGATE Teobogo Seokolo.

„Okrem toho by som chcel niečo povedať o zaistení bezpečnosti jadrových zariadení. To, čo sme videli na jadrových objektoch v Rusku, je veľmi vysoká úroveň ako fyzickej ochrany a bezpečnosti, tak aj jadrovej kultúry ako celku,“ zdôraznil Seokolo.

Špeciálny asistent generálneho riaditeľa MAGATE pre stratégiu Zef Mazi agentúre RIA Novosti povedal, že ruskí špecialisti sa stavajú k otázkam jadrovej bezpečnosti na svojich objektoch jadrovej energetiky s mimoriadnou zodpovednosťou.

„Návšteva a to, čo som za tie dva dni videl, na mňa urobilo skutočne veľký dojem. To, čo som mohol vidieť, jasne ukazuje, že Rusko je veľmi pokroková krajina v rozvoji jadrových technológií, ktorá patrí v tomto smere ku svetovej špičke,“ zdôraznil.

Dodal, že „to zároveň zreteľne dokazuje, že ruskí odborníci a úrady veľmi zodpovedne vnímajú otázky jadrovej a fyzickej bezpečnosti ako najvyššiu prioritu svojej práce“.

Diplomati mali možnosť sa oboznámiť tiež s úložiskom vyhoreného jadrového paliva na Leningradskej JE.

„Zaobchádzanie s vyhoreným palivom na tejto jadrovej elektrárni je profesionálne, spĺňa všetky bezpečnostné požiadavky a naviac je výhodné aj z ekonomického hľadiska,“ zdôraznila v rozhovore pre RIA Novosti predsedníčka výboru pre jadrový dozor Slovenska Marta Zijáková.

„Najdôležitejšia otázka, ktorá sa počas návštevy riešila, je spojenie jadrovej energetiky s ekológiou,“ vyhlásil stály zástupca Ruska pri medzinárodných organizáciách vo Viedni Vladimir Voronkov.

„Leningradská  JE sa nachádza na jednom z najčistejších miest Leningradskej oblasti a názorne ukazuje, ako sa jadrová energetika stáva „zelenou“. Na Leningradskej JE naši hostia dostali komplexné a rozsiahle odpovede na všetky otázky, ktoré sa týkajú bezpečnosti, a dobre si uvedomujú, že ruské jadrové elektrárne patria zrejme k najbezpečnejším na svete,“ povedal.

Otvorenosť a dôvera

Diplomati tiež vyzdvihli skutočnosť, že sa ruskí jadroví experti podieľajú na zvyšovaní dôvery spoločnosti k jadrovej energetike.

„Chcela by som zdôrazniť úsilie vynaložené na informovanie obyvateľstva, celej spoločnosti, všetkých zainteresovaných strán. Považujem za mimoriadne dôležité, že Rosatom vybral takú stratégiu, aby jeho činnosť bola pochopiteľná miestnemu obyvateľstvu, všetkým, ktorí žijú v okolí jadrovej elektrárne,“ prispela do diskusie zástupkyňa Panamy Paulina Navarrová.

Podľa názoru zástupcu Jordánska pri medzinárodných organizáciách vo Viedni Hussana aů-Hussejní dávajú exkurzie, aké organizuje Rostom, možnosť „viac a viac sa presvedčovať o význame a hodnote jadrových technológií“.

„A to nám konkrétne pomáha správne realizovať prácu s informáciami v našom obyvateľstve, keď máme v rukách čísla a informácie o technických charakteristikách jadrových energoblokov a úrovni ich bezpečnosti, akú nám predstavili tu. Môžeme poskytnúť naším obyvateľom nielen informácie, ktoré potvrdzujú atraktivitu jadrovej energetiky, ale môžeme im z vlastnej skúsenosti povedať o tom, že záujem o využitie týchto technológií môže prinášať dobré plody pre životné prostredie,“ dodal diplomat.

Atraktivita ruských technológií

Diplomati, zastupujúci štáty, ktoré sú v oblasti jadrovej energetiky nováčikmi, tiež vysvetlili, prečo je pre nich spolupráca s Ruskom v tejto oblasti atraktívna.

Ako oznámil agentúre RIA Novosti Al-Hussejní, „ruské technológie patria dnes k najdôveryhodnejším na svete“.

„Boli otestované, čo sa týka spoľahlivosti a dôveryhodnosti, a samozrejme tiež bezpečnosti, predovšetkým v posledných rokoch. Myslím si, že tiež vynikajúce vzťahy, ktoré má Jordánsko s Ruskom, boli vždy vzorové a umožňujú nám dôverovať nášmu spoločnému priateľstvu,“ zdôraznil jordánsky diplomat. Za ruskej účasti plánuje Jordánsko vybudovať JE, v súčasnosti sa jedná o spôsoboch financovania projektu.

Spolupracovať s Ruskom v oblasti špičkových technológií mierového využitia jadra by mohli aj Filipíny, oznámila novinárom stála zástupkyňa tejto krajiny pri MAGATE Maria Zeneida Angara Kollinsonová.

„Študujeme možnosti zapojenia jadrovej energie do nášho energetického programu. Máme u nás JE Bataan, výstavba ktorej bola dokončená, ale aj tak nikdy nebola uvedená do prevádzky,“ povedala filipínska zástupkyňa.

„Teraz ale naša prudko rastúca ekonomika spôsobuje, že budeme potrebovať viac energie, a preto uvažujeme o jadrovej energii a spôsoboch jej využitia v rôznych krajinách, vrátane Ruska. To bol tiež dôvod, prečo som sa zúčastnila tejto návštevy. Bolo to pre mňa veľmi inšpiratívne, ale za najdôležitejší považujem presvedčiť ľudí, že jadrová energetika je prijateľná, že je pre nás vhodná a znamená pre nás cestu, po ktorej by sme sa mali vydať,“ dodala diplomatka.

Kollinsonová tiež zdôraznila, že Filipíny pred rozhodnutím o rozvoji vlastného jadrového energetického programu pozorne preštudujú skúsenosti rôznych štátov. „V Rusku boli prijaté veľmi správne bezpečnostné štandardy a technológie jadrovej energetiky,“ dodala.

Zdroj: Essential Communicaton

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.