Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
31. júla 2015 Jadrová energia od Energia.skSITA

Zahraniční delegáti z MAAE navštívili jadrovú inžiniersku spoločnosť Atomenergomaš a Rostovskú jadrovú elektráreň

Na návšteve Rostovského regiónu sa zišlo 22 vyslancov z krajín ako Argentína, Arménsko, Brazília, Vietnam, Ghana, Egypt, India, Katar, Kuvajt, Malajzia, Maroko, Namíbia, Nigéria, Spojené arabské emiráty, Pakistan, Singapur, Sýria, Švajčiarsko, Sudán a Japonsko. Návšteva bola organizovaná na základe pozvania Mikhaila Chudakova, zástupcu generálneho riaditeľa MAAE, ktorý bol súčasťou delegácie. Zástupcov MAAE sprevádzali okrem iných aj zástupcovia z ministerstva zahraničných vecí a stáli zástupcovia Ruskej federácie v Medzinárodnej agentúre pre atómovú energiu so sídlom vo Viedni.

Prvým bodom programu bola návšteva podniku Atomenergomaš, pobočky AEM-Technology, ktorá má na starosti výrobu zariadení pre jadrové elektrárne, ale aj pre ropný a plynárensky priemyseľ. Priemyselné kapacity tejto spoločnosti jej umožňujú produkovať až štyri sady zariadení pre jadrové elektrárne, vrátane tlakových nádob.

V súčasnosti je spoločnosť Atomenergomaš hlavným výrobcom zariadení pre jadrové elektrárne. V rámci návštevy podniku sa vyslanci stretli so spracovaním dielov pre reaktor bieloruskej jadrovej elektrárne VVER-1200, ktorý je súčasťou pasívnych bezpečnostných systémov pre reaktory generácie 3+. Ďalej mali možnosť sledovať proces výroby parogenerátorov, röntgenových komôr a navštívili aj montážne sekcie.

Ďalším bodom programu bola návšteva Rostovskej jadrovej elektrárene, kde sa konalo stretnutie predstaviteľov zahraničných krajín s Andrejom Salnikovom, riaditeľom Rostovskej jadrovej elektrárne. Nasledovala návšteva hlavnej kontrolnej miestnosti a strojovne 3. bloku, ktorý bol spustený v minulom roku a strojovne 4. bloku Rostovskej jadrovej elektrárne, ktorá je aktuálne vo výstavbe.

Následne sa delegácia premiestnila a navštívila štúdio 3D modelov vo Volgodoskej pobočke spoločnosti NIAEP, kde si vyslanci MAAE vypočuli prezentáciu expertov z technickej divízie spoločnosti Rosatom, ktorá bola založená špeciálne na účely vývoja dizajnu a konštrukčného manažmentu. Práve táto divízia stojí za minuloročnými zákazkami 4 energetických blokov: konkrétne 3. bloku JE Rostov, dvoch konvenčných blokov tepelnej v Južnom Urale a jedného bloku Kudankulamskej jadrovej elektrárne v Indii.

Poslednou zástavkou medzinárodnej delegácie bol aktualizovaný, plne rozsahový simulátor, inštalovaný v priestoroch školiaceho strediska, ktorý je presnou kópiou hlavnej kontrolnej miestnosti Rostovskej jadrovej elektrárne a je určený pre rozvoj kompetencií personálu jadrových elektrární.

Zahraniční predstavitelia hodnotili úroveň prezentovaných informácii a  návštevu Rostovského regiónu ako veľmi pozitívnu.

Zdroj: AMI Communications Slovakia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.