Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. januára 2016 Jadrová energia od Energia.skSITA

Zahraničné zákazky Rosatomu prevýšili 110 miliárd dolárov

Základom zahraničného portfólia Rosatomu je výstavba 30 blokov jadrových elektrární, ktorú má v súčasnosti dohodnutú v 12 krajinách sveta. O výstavbe ďalších 10 blokov sa aktuálne rokuje. V blízkej dobe sa očakáva výrazný nárast portfólia, pretože sa finalizujú rokovania o stavbe prvej egyptskej jadrovej elektrárne. Po podpísaní stavebnej zmluvy narastie portfólio Rosatomu na 140 miliárd amerických dolárov. Zahraničné tržby Rosatomu v roku 2015 predstavujú medziročný nárast o 28%. Znamená to, že vzrástli z 5 miliárd na 6,4 miliardy amerických dolárov.

Rosatom podľa predbežných dohôd zároveň očakáva, že by v roku 2030 mohol mať zmluvy na stavbu 80 nových jadrových blokov v celkovej hodnote 300 miliárd amerických dolárov.

Súčasťou exportu jadrových technológií Rosatomu sú tiež výskumné reaktory. V apríli 2015 zvíťazil Rosatom v tendri na projektovanie indonézskeho výskumného reaktora, čo možno zároveň považovať za prvý krok vo vývoji tamojšej jadrovej energetiky.

Rosatom tiež podpísal v roku 2015 dohody aj s ďalšími krajinami, ktoré zavádzajú jadrovú energetiku vo svojich krajinách. Spomenúť môžeme napríklad dohodu o výstavbe prvej bangladéšskej jadrovej elektrárne Rooppur, či prvú vietnamskú jadrovú elektráreň Ninh-Thuan-1. Bolívii, ďalší nováčik v oblasti jadrovej energetiky, pomôžu zase ruskí odborníci s projektovaním prvého jadrového výskumného centra.

Zdroj: AMI Communications Slovakia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.