Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. júna 2010 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Zahraničné firmy profitujú zo solárnych elektrární v Českej republike

Blahoslav Němeček z Energetického regulačného úradu (ERÚ) tvrdí, že zahraničné firmy  využívajú netransparentné postupy na trhu so solárnou energiou. Investori v Česku skupujú menšie podniky, ktoré sú väčšinou uprednostnené pri udeľovaní licencií. Poľahky sa tak dostanú do vedenia solárnych elektrární.

Etablované energetické firmy v Česku nezareagovali dostatočne včas na nástup solárnych elektrární. Najväčším prevádzkovateľom za riekou Moravou je súkromná firma Energy 21 s inštalovaným výkonom 26 MW. Od jari 2010 vlastní časť jej akcií aj zahraničná firma Mid Europa Partners, informujú Hospodářské noviny.

ERÚ nedokáže určiť presné číslo podielu zahraničných investorov na solárnom trhu v Česku. Očakáva sa ďalší rast, najmä vplyvom čínskych firiem, ktoré zaplavujú európsky trh. V roku 2010 čínska firma Solar Power začala v Českej republike s výstavbou dvoch elektrární s výkonom 4,2 MW.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.