Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod výstavba
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
29. apríla 2020 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Zahraničná spolupráca na výstavbe slovensko-poľského plynovodu môže pokračovať bez komplikácií

Spoločnosť Eustream minulý týždeň pre agentúru SITA uviedla, že výstavba plynovodu síce pokračuje podľa harmonogramu, ale práce čiastočne komplikoval pre šíriaci sa koronavírus obmedzený režim na hraniciach s Českom a Maďarskom. Niektorí zahraniční pracovníci sa tak nevedeli dostať na stavbu.

Situácia sa vďaka udeleným výnimkám v týchto dňoch začala postupne zlepšovať, na výnimku dorazili prvé skupiny z Maďarska. V spolupráci s ministerstvom hospodárstva sa nám tento problém už z väčšej časti darí riešiť,“ potvrdil pre agentúru SITA hovorca spoločnosti Eustream Pavol Kubík.

Výnimky sa podľa neho týkajú niekoľko desiatok zamestnancov, ktorí pred vstupom na Slovensko absolvovali povinné testy na koronavírus.

Prípravné práce sú hotové

Na 103-kilometrovom stavenisku už slovenský prepravca zemného plynu vykonal všetky prípravné práce. Od pyrotechnického prieskumu cez skrývku ornice až po archeologické prieskumy.

Od minulého roka napredujú samotné zváracie práce a pokládka potrubia. V súčasnosti je zazváraná a uložená približne tretina plynovodu. Okrem zvyšných úsekov nás čaká dokončenie hraničnej preberacej stanice, vykonanie všetkých potrebných testov a rekultivácia staveniska,“ doplnil Kubík.

Komerčné spustenie slovensko-poľského plynovodu plánuje Eustream začiatkom roka 2022. Predpokladané celkové náklady projektu sú 142 miliónov eur (na slovenskú časť). Projekt získal grant Európskej únie na realizáciu vo výške 55 miliónov eur (SK časť) a úver od Európskej investičnej banky vo výške 70 miliónov eur. Prepravná kapacita plynovodu bude 5,7 miliardy metrov kubických ročne.

Posilní bezpečnosť dodávok

Prepojovací plynovod Poľsko – Slovensko tvorí kľúčovú časť prioritného koridoru severojužných plynárenských prepojení v strednej a východnej Európe (NSI East Gas), ktorá prispeje k posilneniu bezpečnosti dodávok v regióne a k integrácii plynárenských trhov.

Nový 165-kilometrový plynovod umožní vďaka vytvoreniu doposiaľ chýbajúceho prepojenia medzi poľskou a slovenskou prepravnou sieťou vyššiu diverzifikáciu zdrojov zemného plynu v regióne.

Vďaka novému prepojeniu získajú krajiny strednej a východnej Európy priamy prístup k viacerým zdrojom zemného plynu zo severu, vrátane plne funkčných LNG terminálov v Baltskom mori a z Nórska, ako aj z juhu cez slovensko-maďarské prepojenie a plánovaný plynovod Eastring. Projekt takisto prispeje v tomto regióne k zvýšeniu likvidity na trhu so zemným plynom a tiež k posilneniu solidarity medzi oboma krajinami.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.