Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
greece fuel crisis
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/++zola++ (licencia Creative Commons)
22. júna 2011 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Záchranou krachujúceho Grécka môžu byť obnoviteľné zdroje

Energia zo slnka by sa mohla stať záchranou pre krachujúce Grécko. Nemecko chce túto stredomorskú krajinu, ktorá momentálne bojuje s recesiou, premeniť v solárnu veľmoc. Nemeckému denníku Die Zeit to v rozhovore povedal nemecký minister financií Wolfgang Schäuble.

„Grécko má v porovnaní s nami oveľa viac hodín ročne, kedy svieti slnko. Elektrinu by tak mohlo vyvážať k nám a grécka ekonomika by tak získala konkurencieschopný a vytúžený exportný produkt. Bez podobnej „rastovej“ perspektívy bude veľmi ťažké presadiť zaťaženie nemeckých daňových poplatníkov rizikom, ktoré prináša nový záchranný program pre Grécko, “ povedal Schäuble.

Šéf nemeckej štátnej pokladnice si myslí, že podobnou cestou by sa mali kvôli výhodnej polohe vydať aj ostatné stredomorské štáty. Taliansko napríklad už teraz patrí medzi najväčších producentov solárnej energie. „Je to jeden z prístupov, že budeme krajiny Stredomoria viac tlačiť smerom k obnoviteľnej energii, “ dodal.

Práve veľmi zlá konkurencieschopnosť gréckej ekonomiky je veľkou prekážkou Grécka na ceste splatiť obrovské dlhy. Len ťažko tak môžeme učiniť bez silného hospodárskeho rastu, ku ktorému má stále ďaleko a naopak sa nachádza vo veľmi silnej recesii. Grécke hospodárstvo v minulosti „ťahali“ predovšetkým služby ako turistický priemysel alebo námorná doprava. K hlavným vývozným artiklom dlhodobo patria potravinárske a poľnohospodárske produkty ako olivový olej, či citrusové plody.

Medzinárodné spoločenstvo Grécku vlani sľúbilo pomoc 110 miliárd eur, ale tá evidentne nebude stačiť do doby, kým sa bude môcť krajina vrátiť na finančné trhy. Európska únia a Medzinárodný menový fond (MMF) tak v súčasnosti rokujú o ďalšom záchrannom programe, ktorý by mal opäť prekročiť hranicu 100 miliárd eur.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.