Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. januára 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Začatie produkcie bridlicového plynu v Británii sa možno posunie

Spoločnosť Cuadrilla plánuje začať tento rok frakovanie (technológia na ťažbu plynu z bridlicových ložísk) na dvoch lokalitách v grófstve Lancashire v severozápadnom Anglicku. O ich žiadostiach na spomínané práce by na budúci týždeň mal rozhodovať príslušný výbor Rady grófstva Lancashire. Ak povolenie nevydá, projekty sa budú musieť odložiť.

Británia pritom stavia svoju energetickú budúcnosť na bridlicovom plyne, ktorého má krajina podľa prieskumov dostatok a ktorý by mohol kompenzovať pokles ťažby plynu v Severnom mori. Tým by sa zmiernila súčasná rastúca závislosť Británie od dovozu plynu zo zahraničia. Zástupcovia Rady grófstva Lancashire ale navrhli príslušnému výboru, aby žiadosti na začatie prác zamietol. Dôvodom sú obavy, že práce spojené s frakovaním príliš zvýšia hlučnosť v dotknutých oblastiach.

Zatiaľ čo Cuadrilla neskrývala prekvapenie z toho, že zástupcovia grófstva dali najavo takéto obavy v poslednej fáze pred schválením žiadostí, environmentálne skupiny sa správam potešili a uviedli, že dúfajú v ich zamietnutie. Podľa združenia UK Onshore Oil and Gas, ktoré podporuje ťažbu bridlicového plynu, sa však aj prípadné zamietnutie žiadostí bude týkať len jedného regiónu a nemalo byť mať vplyv na rozhodovanie o žiadostiach na spustenie frakovania v iných lokalitách.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.