Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
14. marca 2016 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Začala sa ťažba ropy z najsevernejšieho ropného poľa na svete

Začiatok ťažby z poľa bol niekoľkokrát odložený. Pôvodne sa malo zažať už v roku 2012. Narástli tiež náklady na spustenie ťažby, a to na 46,7 miliardy nórskych korún (asi 4,9 mld. eur) z pôvodných zhruba 30 miliárd NOK v roku 2009, kedy bol rozvoj náleziska schválený. Eni oneskorenia zdôvodnila tým, že Goliat je „pionierskym projektom“, ktorý potreboval novú technológiu.

Podľa odhadov skrýva pole 180 miliónov barelov vyťažiteľnej ropy. V dobe vrcholu by sa z neho malo ťažiť 100 000 barelov ropy denne.

Goliat je druhým ložiskom v chladných a opustených vodách Barentsovho mora, na ktorom sa spustila ťažba. Prvým bolo pole so zemným plynom Snoehvit, kde sa ťažba spustila pred desiatimi rokmi.

Ťažba z poľa však prichádza v čase nízkych cien ropy, ktoré sa pohybujú na svetových trhoch okolo 40 dolárov za barel. Podľa konzultačnej firmy Rystad ak by projekt mal byť pre Eni do 15 let ziskový, bolo by treba, aby sa cena ropy pohybovala okolo 95 až 100 dolárov za barel. Eni tvrdí, že jej stačí cena nižšia než 50 dolárov za barel.

Eni vlastní v poli podiel 65 %, zvyšok drží nórsky holding Statoil.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.