Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
25. februára 2013 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Začal sa súd s BP o ropnej katastrofe z roku 2010

V pondelok sa na súde v meste New Orleans na juhu USA začal dlho očakávaný súdny proces, v ktorom vlády, firmy a jednotlivci žalujú niekoľko spoločností na čele s koncernom BP za katastrofu, pri ktorej v roku 2010 na ropnom vrte zomrelo 11 ľudí a do Mexického zálivu vytiekli 4 mil. barelov ropy.

„Nielenže bolo v silách BP zabrániť tejto tragédii, bola to jej povinnosť,“ vyhlásil na súde právnik zastupujúci ministerstvo spravodlivosti USA Mike Underhill na margo právnej zodpovednosti za výbuch a vznik ropnej škvrny. Vedenie spoločnosti BP však cítilo tlak vytiahnuť z výkonu vrtu maximum, povedal právnik Jim Roy, ktorý v spore zastupuje ďalších žalobcov, ktorí sa nezúčastnili minuloročného mimosúdneho vyrovnania s BP v hodnote 8,5 mld. USD. „Výroba na úkor ochrany. Zisk na úkor bezpečnosti,“ dodal Roy.

BP bude na súde musieť dokázať, že jej chyby nenapĺňajú právnu definíciu hrubej nedbalosti, ktorá by bola potrebná na požadovanie najvyššej možnej miery odškodného. Toto obvinenie spoločnosť neustále odmieta. Bude sa však musieť brániť aj spoluobvineným dodávateľským spoločnostiam, ktoré pri otázke zodpovednosti na seba navzájom ukazujú prstom. Väčšina pozorovateľov napriek tomu predpokladá, že prípad sa urovná ešte pred tým, ako súd dospeje k verdiktu.

Spoločnosť BP už doteraz investovala alebo prisľúbila investovať 37 mld. USD na odstraňovanie ekologických a ekonomických následkov, vyplácanie a urovnávanie sporov a na pokuty. Zodpovednosť však môže potenciálne siahať do stoviek miliárd, ak súd rozhodne, že sa firma naozaj dopustila hrubo nedbalého konania. Zoznam žalobcov je dlhý, keďže ropná škvrna zasiahla veľkú časť južného pobrežia USA od Texasu až po Floridu a ohrozila živobytie a ekonomiky štátov závislých na rybolove a turizme. Akékoľvek náhrady škody nariadené súdu by sa okrem toho pridali k miliardám dolárov, ktoré firme hrozia vo forme pokút. Na pokrytie nákladov spojených s katastrofou spoločnosť BP už predala niektoré svoje aktíva, vrátane starších a menších aktivít v Mexickom zálive.

Zdroj: © SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.