Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Polarny kruh - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Polárny kruh. Foto: SITA/AP Photo/John McConnico
7. novembra 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Za polárnym kruhom vybudujú paroplynovú elektráreň

Stavba elektrárne Poljarnaja je súčasťou gigantického plánu rozvoja severného Uralu, ktorý zahŕňa stavbu ciest, železníc, elektrární a zabezpečenie lepšieho prístupu k tamojšiemu nerastné bohatstvo vrátane plynu, ropy a rôznych rúd.

Paroplynová elektráreň bude mať inštalovaný výkon 268 MW, pokiaľ ide o produkciu elektriny, ale je možné ho až zdvojnásobí. Poljarnaja bude zároveň zásobovať teplom práve mesto Salechard.

Dopyt po elektrine, ktorú nová elektráreň zabezpečiť, silne rastie v celom tamojšom rozvíjajúcom sa regióne. Stavbu nového paroplynového zdroja si od objednáva veľká korporácia Ural priemyselný – Ural polárny, ktorú založili vlády piatich uralských regióny spoločne s ruskými firmami. Tamojší regionálni politici obhajovali výstavbu elektrárne s tým, že umožní ďalší rozvoj severouralského priemyslu, stavebníctva a malého aj stredného biznisu.

Vďaka projektu sa otvárajú šance pre ďalšie české a slovenské firmy. Rozvoju regiónu by mohla pomôcť aj výstavba železnice za desiatky miliárd českých korún, podpis zmluvy s vybranou spoločnosťou sa očakáva počas decembrovej návštevy ruského prezidenta Dmitrija Medvedeva v Prahe.

Zdroj: ČTK, energia

Ilustračná snímka: SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.