Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
drevna stiepka biomasa - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Biomasa
26. apríla 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Z uhlia na biomasu. Ako sa mení Křetínského elektráreň v Británii

Český holding EPH v roku 2016 kúpil elektráreň Lynemouth na severe Anglicka. Stalo sa tak v čase, kedy tento energetický zdroj po viac než 44 rokoch skončil so spaľovaním čierneho uhlia a čakala ho zmena palivovej základne na biomasu. Prestavba odvtedy výrazne pokročila, dokončiť by sa mala v treťom kvartáli tohto roka.

Inštalovaný výkon elektrárne po technologickej konverzii bude 395 MW. Podľa jej prevádzkovateľa, podniku EP UK Investments Ltd, dokáže vyrobiť dostatok elektriny pre ročnú spotrebu 450.000 britských domácností. Zamestnanie v nej nájde 130 ľudí, ďalšie stovky pracovných pozícií má vytvoriť dodávateľský reťazec pre biomasu.

Drevnú štiepku chce spoločnosť dovážať loďami primárne zo Spojených štátov amerických a Kanady. V porovnaní s uhlím sa podľa prevádzkovateľa ročne ušetrí 1,5 milióna ton oxidu uhličitého (CO2), pričom súčasťou výpočtu má byť aj transport cez Atlantický oceán.

Ekonomickosť prevádzky elektrárne Lynemouth majú zabezpečiť dotácie, ktoré projektu v apríli 2014 udelila britská vláda. Štátnu pomoc ale schválila Európska komisia o rok neskôr. Dotačný mechanizmus platí do konca roku 2027.

Britské aktivity EPH riadi Talian

EPH prednedávnom oznámil, že vedenia holdingu posilnil Talian Marco Arcelli, ktorý v minulosti pôsobil aj ako šéf Slovenských elektrární. Do jeho kompetencii by malo patriť vybudovanie európskeho portfólia EPH pre obnoviteľné zdroje energie. Jeho základ by mala tvoriť transformujúca sa elektráreň Lynemouth.

Holding Daniela Křetínského začal podnikať v Británii už v roku 2015. Prvým prírastkom do britského portfólia EPH sa stala uhoľná elektráreň Eggborough, ktorá poskytuje podporné služby tamojšiemu operátorovi siete National Grid.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.