Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
25. júna 2015 Jadrová energia od Energia.skSITA

Z Ruska prišla prvá miliarda eur na stavbu jadrovej elektrárne Hanhikivi

„Politické rozhodnutie o spoločnom rusko-fínskom projekte výstavby jadrovej elektrárne bolo prijaté, teraz je všetka práca otázkou biznisu. Vzniknutá medzinárodná situácia sa premieta do našich bilaterálnych obchodno-ekonomických vzťahov a má na ne priamy vplyv. Teraz je situácia taká, že politické sily vo Fínsku vyjadrili svoj uhol pohľadu v podobe pozitívneho rozhodnutia parlamentu a celá záležitosť prechádza do rúk spoločností podieľajúcich sa na týchto projektoch,“ uviedol fínsky prezident Sauli Niinistö.

Zmluva na výstavbu jadrovej elektrárne Hanhikivi bola podpísaná v októbri 2013 medzi objednávateľom stavby, fínskou spoločnosťou Fennovoima a zhotoviteľom stavby, ruskou Rusatom Overseas, dcérskou spoločnosťou ruskej korporácie pre atómovú energiu Rosatom. Spoločnosť Fennovoima je z 34 percent vlastnená ďalšou dcérskou spoločnosťou Rosatomu, firmou RAOS Voima Oy. Zvyšný podiel drží združenie Voimaosakeyhtiö, ktoré spája budúcich odberateľov elektriny z novej elektrárne, ako sú miestni distribútori energií a významné priemyselné a obchodné podniky.

Stavebné práce by mali začať v roku 2017 a uvedenie bloku do prevádzky je plánované na rok 2024. Projekt zodpovedá normám Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu a normám Európskej únie. Spĺňa tiež fínske národné regulačné predpisy, ktoré sa podľa odborníkov radia k najprísnejším na svete. V roku 2014 bol projekt schválený fínskym parlamentom a v júni tohto roka má byť podaná žiadosť o stavebné povolenie.

Objem investícií predstavuje 7,3 miliardy dolárov.

Ruská strana financuje projekt z takzvaného Fondu národného blaha, ktorý vznikol v roku 2008 po rozdelení Stabilizačného fondu Ruskej federácie. Tento fond, ktorého prostriedky dnes dosahujú v prepočte približne 76 miliárd dolárov, je spravovaný ruským ministerstvom financií a slúži na financovanie všeobecne prospešných projektov. Medzi nich bola v januári 2015 zahrnutá ruskou vládou aj výstavba fínskej jadrovej elektrárne Hanhikivi, takže v marci mohol byť uskutočnený prvý prevod financií pre tento projekt. Išlo o 57,5 ​​miliardy rubľov, teda 1 miliardu eur.

Vo Fínsku sa už nachádza jedna elektráreň ruskej konštrukcie Loviisa s dvoma reaktormi typu VVER-440, ktorá spája západné a východné jadrové technológie. Používa západné riadiace systémy a na rozdiel od ostatných elektrární s reaktormi typu VVER-440 má kontajnment, teda ochranný obal reaktora a primárneho okruhu. Palivo pre túto elektráreň dodáva od jej spustenia ruská palivová spoločnosť TVEL. Predbežne sa objavujú plány na stavbu tretieho bloku v tejto lokalite. Ruská strana je pripravená spolupracovať pri realizácii týchto plánov.

Zdroj: AMI Communications Slovakia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.