Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vyraďovanie JE V1 - javys
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Práce na vyraďovaní JE V1 v Bohuniciach
17. decembra 2014 Jadrová energia od Energia.skSITA

Z fondu na odstavenie Bohuníc V1 ostáva vyčerpať 608 miliónov eur

Vláda dnes vzala na vedomie správu o priebehu vyraďovania Jadrovej elektrárne Bohunice V1 a využití prostriedkov z Medzinárodného podporného fondu na odstavenie Jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach (BIDSF). Podľa dokumentu, ktorý predložilo ministerstvo hospodárstva, bolo doteraz uzavretých 23 grantových dohôd. Na ich financovanie bolo z fondu BIDSF alokovaných 623,24 mil. eur z celkovej sumy 631,75 mil. eur.

Skutočné čerpanie peňazí zo zdrojov fondu ku koncu októbra bolo vo výške 241,95 mil. eur. Z toho približne 59 % šlo na aktivity spoločnosti JAVYS súvisiace s vyraďovaním elektrárne V1 a 41 % sa použilo na iné nejadrové aktivity, ktorých účelom má byť zmierniť negatívne dôsledky odstavenia JE V1.

Šlo predovšetkým o modernizáciu prenosovej sústavy, projekty udržateľnej energie realizované cez program SLOVSEFF a projekty zvyšovania energetickej efektívnosti verejných budov, ktorý implementuje Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA).

1. etapa vyraďovania končí

„V súčasnosti prebieha 1. etapa vyraďovania, ktorá začala v roku 2011. Práce prebiehajú v súlade s plánmi na vyradenie a predpokladáme, že pri takomto tempe a spôsobe priebehu vyraďovania, dokážeme dodržať aj konečný termín vyradenia elektrárne v roku 2025,“ uviedla predsedníčka Úradu jadrového dozoru Marta Žiaková.

Prvá etapa zahŕňa najmä demontáž neaktívnych systémov a bude ukončená ku koncu tohto roka. Druhá etapa má byť zameraná na odstránenie chladiacich veží a vyraďovanie komponentov a štruktúr primárneho okruhu elektrárne. Na demontáž veľkorozmerných komponentov primárneho okruhu, ktorá by mala stáť 165,2 mil. eur, bol v júni z prostriedkov BIDSF schválený grant vo výške 69 mil. eur.

Predsedníčka ÚJD vysvetlila, že chladiace veže sa budú rozoberať, hoci jedným z návrhov bola aj ich demolácia odstrelom, ktorá by bola finančnej menej náročná. Vzhľadom na blízkosť prevádzkovanej elektrárne Bohunice V2, medziskladu vyhoretého paliva a ďalších objektov to však z bezpečnostných dôvodov nebude možné.

Konečný stav areálu po roku 2025 bude tzv. brownfield, uvoľnený na priemyselné využitie.

Podpora úspor energie

Z prostriedkov medzinárodného fondu bola v období 2007 – 2013 financovaná úverová linka SLOVSEFF, prostredníctvom ktorej sa poskytovali úvery pre súkromný sektor, správcov bytov a občanov na investície do projektov energetickej efektívnosti a na malé projekty obnoviteľných zdrojov energie. V dvoch etapách sa z fondu BIDSF alokovalo spolu 30 mil. eur.

Slovenská inovačná energetická agentúra (SIEA) zase implementovala projekt Energetická efektívnosť vo verejných budovách. Na obnovu takmer 60 budov, najmä škôl, obecných úradov, kultúrnych a zdravotníckych zariadení v Nitrianskom a Trnavskom kraji, bolo z BIDSF vyčlenených 10 mil. eur.

Rozvoj sústavy

Z prostriedkov fondu sa tiež podporujú investičné projekty Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy (SEPS). Sumou 22 mil. eur fond BIDSF prispel v období 2004 – 2008 na rekonštrukciu elektrickej stanice Križovany. V rámci ďalšej grantovej dohody bolo z fondu vyčlenených spolu 43,9 mil. eur na projekty v uzlových oblastiach Bošáca, Medzibrod a na súbor stavieb vedenia 2×400 kV Lemešany – Moldava nad Bodvou.

V roku 2010 bol tiež odsúhlasený grantový príspevok na súbor stavieb elektrickej stanice Bystričany vo výške 76 mil. eur. Tento projekt je v štádiu prípravy realizácie.

Zmeny pri ďalšom čerpaní

Koncom roka 2013 bola Slovensku schválená  ďalšia pomoc na vyraďovanie elektrárne Bohunice V1 vo výške 225 mil. eur, ktorú už ale možno využiť výlučne na projekty vyraďovania jadrovej elektrárne.

Okrem toho sa má už od budúceho roka pri administrácii projektov financovaných z BIDSF postupovať aj alternatívnou, tzv. národnou cestou, kedy sa budú prostriedky z EÚ spravovať nielen priamo cez EBRD, ale aj prostredníctvom agentúry SIEA. Podľa ministerstva by tým došlo k úspore nákladov, posilnili sa kompetencie národných inštitúcií a zefektívnila komunikácia.

„Rozsah právomocí subjektov v rámci národnej cesty je momentálne v štádiu posudzovania európskymi inštitúciami,“ doplnila hovorkyňa ministerstva hospodárstva Miriam Žiaková.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.