Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Russia Ukraine FILE - Ukrainian National Guard, Armed Forces, special operations units exercise as they simulate a crisis situation in an urban settlement, in the abandoned city of Pripyat near the Chernobyl Nuclear Power Plant, Ukraine, Feb. 4, 2022. Russia’s attack on a nuclear power plant in Ukraine has revived the fears of people across Europe who remember the 1986 Chernobyl disaster. War Nuclear Fear
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: AP Photo/Mykola Tymchenko, File
4. marca 2022 Ostatné od Energia.skSITA

Z ostreľovanej Záporožskej jadrovej elektrárne neunikla radiácia, situácia na Slovensku je stabilná

Generálny riaditeľ MAAE Rafael Mariano Grossi uviedol, že agentúra je po útoku v kontakte s ukrajinským regulátorom pre jadrovú energiu aj Záporožskou jadrovou elektrárňou.

Podľa prevádzkovateľa Enerhoatom aj regulátora je situácia na mieste „mimoriadne napätá a náročná“. V elektrárni momentálne funguje len jeden reaktor, a to na zhruba 60 percent.

Po zmätočných prvotných správach Grossi vysvetlil, že strela ruských síl zasiahla výcvikovú budovu a nie súčasť reaktora. Požiar, ktorý na mieste vypukol, už uhasili a dvaja ľudia v jeho dôsledku utrpeli zranenia. Enerhoatom zase informoval, že útok neprežili traja ukrajinskí vojaci a dvaja utrpeli zranenia. Reaktor je podľa šéfa MAAE pod kontrolou Ukrajincov.

Neboli poškodené zariadenia

Pri požiari v elektrárni v Záporoží neboli poškodené zariadenia, ktoré by mohli uvoľniť radiáciu. Bezprostredné ohrozenie elektrárne ani okolia nehrozí a teda ani Slovenskej republiky. Informovala o tom predsedníčka Úradu jadrového dozoru SR Marta Žiaková na piatkovej tlačovej konferencii.

Elektráreň je teraz v takom stave, že jeden blok bol odstavený pred útokom. Ten bol odstavený kvôli tomu, že išiel na výmenu paliva a do údržby. Tých ďalších päť je v takom stave, že štyri sú odstavené a sú dochladzované a jeden z tých reaktorov je trvalo prevádzkovaný na výkonovej úrovni zhruba na 60 percent,“ priblížila aktuálny stav, v ktorom sa elektráreň nachádza.

Zároveň dodala, že k požiaru došlo v rámci školiaceho centra, ktoré je ešte pred vstupom do jadrovej elektrárne. „Takže k požiaru na jadrovej elektrárni neprišlo,“ spresnila.

Monitorovanie radiácie

Čo sa týka monitorovania radiácie, tá je naďalej sledovaná. Najlepšiu monitorovaciu sieť má na Slovensku Slovenský hydrometeorologický ústav a inštitúciou, ktorá zodpovedá za monitorovanie Slovenskej republiky je Úrad verejného zdravotníctva SR. Situácia na Slovensku je podľa Žiakovej stabilná a nie je potrebné nič robiť. Preventívne užívanie jodidu draselného Žiaková neodporúča.

Postup, ako sa správať v prípade ohrozenia, má Úrad civilnej ochrany. Žiaková spomenula, že Slovensko má vybudovaný systém.

V prípade, že dôjde k radiačnej udalosti, je to pod hlavičkou všeobecné ohrozenie, zaznie siréna, ktorá trvá dve minúty trvalým tónom a v tom prípade je potrebné začať konať, je potrebné sa ukryť. Najlepšie v kryte, ale keď sa nedá, je dobré ukrytie aj v pivnici, ktorá nemá okná, prípadne v nadzemných priestoroch, ale tak, že je potrebné všetko čo sa dá utesniť a prelepiť lepiacou páskou. Následne je možná evakuácia obyvateľov, prípadne stačí dlhšie ukrytie. Koniec udalosti je ohlásené opäť sirénou a to prostredníctvom kolísavého tónu,“ uzavrela.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.