Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jadrová elektráreň Fukušima - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Jadrová elektráreň Fukušima v Japonsku. Foto: TASR / AP Photo / Kyodo News.
5. decembra 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Z jadrovej elektrárne Fukušima unikla rádioaktívna voda

Firma TEPCO, ktorá elektráreň prevádzkuje, na svojich webových stránkach uviedla, že kaluž rádioaktívnej vody našli v okolí dekontaminačného zariadenia v nedeľu (4.12.2011) napoludnie. Po vypnutí zariadenia voda prestala unikať. Robotníci neskôr objavili prasklinu v betónovej vrstve, cez ktorú prúdila von znečistená voda. Puklinu zatiaľ utesnili pomocou vriec s pieskom.

Väčšina vody však zostala vo vnútri budovy, kde sa nachádza dekontaminačný systém, ale podľa odhadov spoločnosti sa asi 300 litrov dostalo do odtokovej rúry vedúcej do mora. Teraz prebieha vyšetrovanie, či voda skutočne vytiekla aj do oceánu.

V kaluži vody okolo čistiaceho zariadenia namerali zvýšené hodnoty cézia-134, ktoré 270-krát presahovali vládne bezpečnostné limity, a hodnoty cézia-137 presahovali tento limit 322-krát.

Polčas rozpadu cézia-137 je 30 rokov. Jeho prítomnosť v životnom prostredí teda znamená dlhodobé vyžarovania radiácie, ktorá spôsobuje rakovinu. Voda podľa všetkého obsahovala aj ďalšie nebezpečné prvky ako jód-131 a stroncium.

Firma TEPCO využíva čistiace zariadenie na dekontamináciu vody, ktorým ochladzuje reaktory. Jadrá troch reaktorov elektrárne sa z veľkej časti roztavili, keď cunami v marci vyradilo z prevádzky pôvodný chladiaci systém elektrárne.

Únik rádioaktívnej vody do Tichého oceánu v týždňoch nasledujúcich bezprostredne po prírodnom nešťastí z 11. marca vyvolal rozsiahle obavy z kontaminácie morských živočíchov v japonských pobrežných vodách.

Zdroj: ČTK, energia

Ilustračná snímka: SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.