Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jaslovské Bohunice - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Jadrová elektráreň Jaslovské Bohunice - ilustračná foto. Zdroj: (c) SITA / Igor Svítok.
12. decembra 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Z fondu na podporu odstavenia V1 už alokovali 436 mil. EUR

Z Medzinárodného fondu na podporu odstavenia reaktora V1 v Jaslovských Bohuniciach (BIDSF), ktorý spravuje Európska banka pre obnovu a rozvoj, bolo doposiaľ alokovaných 436 mil. eur. Ako vyplýva zo správy Ministerstva hospodárstva SR, celkovo bolo uzavretých dvadsať grantových dohôd. „Čerpanie finančných prostriedkov zo zdrojov fondu ku koncu septembra tohto roka bolo vo výške 118,74 mil. eur,“ informoval rezort hospodárstva.

Vyraďovanie jadrovej elektrárne V1 je naplánované v dvoch etapách s termínom ukončenia v roku 2025. Celkové náklady na vyraďovanie V1 sú vyčíslené na 1,1 mld. eur. Úrad jadrového dozoru SR v júli tohto roka vydal rozhodnutie, ktorým povolil prvú etapu vyraďovania elektrárne.

V časovom období prvej etapy vyraďovania v rokoch 2011 až 2015 sú plánované demontáže neaktívnych systémov a zariadení, demolácia stavebných objektov a spracovanie rádioaktívnych odpadov vznikajúcich pri vyraďovaní.

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a.s. (JAVYS) sa už pripravuje aj na druhú etapu vyraďovania dvoch blokov jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach. Firma začala s hľadaním spoločností, ktoré jej vypracujú plán druhej etapy vyraďovania bohunickej jadrovej elektrárne, povoľovaciu dokumentáciu a správu vplyvu druhej etapy na životné prostredie. Spoločnosť predpokladá, že v druhom štvrťroku budúceho roka sa začne s vypracovaním plánu druhej etapy vyraďovania bohunických jadrových blokov a vypracovaním povoľovacej dokumentácie. Plán by mal byť hotový do konca roka 2014.

Zdroj: SITA, energia

Ilustračná snímka: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.