Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Potrubie ventily Eustream - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Kompresorová stanica Eustream
24. novembra 2017 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Z Česka na Slovensko bude možné prepraviť viac plynu

Objem prepravy v smere z Česka na Slovensko v budúcnosti porastie. V snahe uspokojiť indikovaný dopyt zo strany zákazníkov sa spoločnosť Eustream a jej český náprotivok Net4Gas rozhodli, že navýšia pevnú prepravnú kapacitu na vstupnom bode Lanžhot. „Predpokladaná celková kapacita vstupného bodu po realizácii projektu by mala dosahovať úroveň 152 mil. m3/denne v prvej fáze a 170 mil. m3 denne v druhej fáze projektu,“ uvádza slovenský prepravca v desaťročnom pláne rozvoja prepravnej siete.

Trhový dopyt po novej dlhodobej prepravnej kapacite bol záväzne potvrdený v rámci celoeurópskej aukcie pevných cezhraničných ročných kapacít, ktorá sa uskutočnila dňa 7. marca 2017.  V rámci nej si spoločnosť Gazprom export zabezpečila plynulú prepravu plynu z Nemecka na Slovensko do roku 2039.

Práce prebehnú v rokoch 2019 až 2022

Prvá fáza projektu by sa mala uviesť do prevádzky v poslednom kvartáli 2019. Jej súčasťou je výstavba piatej kompresorovej stanice na Slovensku, ktorá bude stáť v obci Lakšárska Nová Ves na Záhorí. Eustream pri nej využije existujúcu technológiu z Ivanky pri Nitre. O sprevádzkovanie dvoch turbokompresorových jednotiek sa postará taliansky podnik Nuovo Pignone. V súčasnosti pokračuje výkon inžinierskych činností s cieľom získať stavebné povolenie, ako aj povolenie integrovanej prevencie a kontroly znečisťovania. S druhou fázou rozšírenia pevnej prepravnej kapacity sa počíta od roku 2022.

Na SR sa tak cez Lanžhot bude môcť dostať viac plynu nielen z Ruska, ale tiež Nórska, USA či Kataru. Okrem fyzickej dopravy na domáci bod môžu kubíky plynu tiecť v smere na výstupné body Baumgarten, Budince aj Veľké Zlievce.

Medzinárodná energetická agentúra (IEA) v najnovšej správe predpovedá, že vzhľadom ku klesajúcej ťažbe plynu v Európe bude do roku 2030 nevyhnutné doviezť z mimoeurópskych zdrojov približne 100 miliárd metrov kubických plynu ročne. K vyplneniu tejto medzery by mohla pomôcť kombinácia dovozu skvapalneného plynu LNG a prepravy prostredníctvom plynovodných potrubí.

V hľadáčiku aj ďalšie rozvojové projekty

Od roku 2014 je v prevádzke reverz plynu zo Slovenska na Ukrajinu. Aktuálna kapacita výstupného bodu Budince je 14,6 miliárd m3 ročne. V budúcnosti sa  môže zvýšiť, slovenský prepravca pokračuje vo výkone inžinierskych činností.

Očakávané zmeny tokov na mape plynovodov v Európe by mali oživiť takisto záujem o prepájací bod Veľké Zlievce. Ako sme informovali, trh vygeneroval dopyt po využívaná prepojenia Slovenska s Maďarskom od roku 2022. S tým súvisí aj investičný projekt pre navýšenie pevnej prepravnej kapacity. „Po realizácii projektu by predpokladaná celková pevná výstupná kapacita prepojovacieho bodu mala dosahovať úroveň 24 miliónov m3 denne a celková pevná vstupná kapacita úroveň 12,2 miliónov m3 denne,“ uzatvára Eustream.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.