Z britsko-ruskej ťažby v Arktíde pravdepodobne nič nebude
Nádeje britského koncernu BP zúčastniť sa rozvoja ropných nálezísk v ruskej Arktíde v aliancii s najväčšou ruskou ropnou spoločnosťou Rosnefť sú už s veľkou pravdepodobnosťou nereálne. BP uviedla, že do polnoci z pondelka na utorok vypršal termín pre dohodu o vzájomnej výmene akcií medzi oboma spoločnosťami v hodnote 16 mld. amerických dolárov. Dohodu prekazilo konzorcium štyroch ruských miliardárov AAR, ktoré je polovičným vlastníkom TNK-BP. „Oligarchovia“ s plánom BP a Rosnefť nesúhlasili a dohodu oboch firiem zablokovali na súdoch.
BP a Rosnefť sa na začiatku roka dohodli na strategickej spolupráci a vzájomnej výmene časti akcií. Obidva podniky mali v úmysle spoločne hľadať ropu a zemný plyn v oblastiach ruskej Arktídy, ktoré bolo doteraz výhradnou doménou ruských ťažobných spoločností. Spolupráca v prieskume sa mala týkať rozľahlých a potencionálne bohatých oblastí Karského mora a mala oživiť aktivity britského koncernu, ktorý vlani dostal ťažkú ranu v podobe katastrofálnych následkov havárie v Mexickom zálive.
Krach dohody je porážkou šéfa BP Boba Dudleyho aj ruského vicepremiéra Igora Sečina, ktorý bol architektom koncernu Rosnefť potom, čo tento štátny podnik získal väčšinu majetku skrachovanej spoločnosti Jukos. Rosnefť však môže hľadať aj ďalšie alternatívy spolupráce v Arktíde a rokuje už firmami Exxon Mobil, Shell a Chevron ako aj s čínskymi spoločnosťami, informovali agentúru Reuters zdroje z kruhov blízkych Rosnefť.
Zdroje tiež uvádzajú, že BP a Rosnefť predložili AAR ponuku na odkúpenie jeho podielu v TNK-BP za 32 mld. amerických dolárov. K žiadnej dohode však nedošlo a Rosnefť sa nakoniec rozhodla od plánu odstúpiť. Podľa zdrojov blízkych BP ale budú rokovania o vykúpení partnerov v TNK-BP pokračovať, rovnako ako rozhovory medzi Rosnefť a AAR. To potvrdil aj jeden z členov AAR Michail Fridman.
Ruskí partneri BP úspešne napadli plán aliancie na súdoch. Miliardári Fridman, German Chan, Viktor Vekselberg a Len Blavatnik, ktorí tvoria konzorcium spoluvlastníkov TNK-BP argumentovali tým, že dohoda porušuje dojednania, podľa ktorého ich má BP požiadať o súhlas pred tým, než vstúpi do akýchkoľvek významnejších aktivít na ruskom území.
Pre Dudleyho mala byť dohoda s Rosnefť najväčším počinom od minuloročného prevzatia výkonného vedenia BP namiesto Tonyho Haywarda, ktorého pozíciu ťažko podkopala havária v Mexickom zálive a mediálne nešťastné spôsoby, ktorými si pri nich počínal. Dudley označoval dohodu za „historický prielom,“ vďaka ktorému by sa firma mohla oslobodiť od svojej závislosti na rozsiahlych aktivitách v USA.
ČTK, energia