Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Yoko Ono SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Yoko Ono. Foto: (c) SITA/AP Photo/Shuji Kajiyama
17. augusta 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Yoko Ono: Zbavte sa energie z jadra

Yoko Ono lobuje za geotermálnu energiu a vyzýva svoje rodné Japonsko a celý svet, aby sa hľadali iné spôsoby získavania energie než z jadra, informuje portál Thinkgeoenergy.com s odvolaním sa na agentúru AFP, pre ktorú Ono poskytla nedávno rozhovor.

Vdova po legendárnom frontmanovi kapely The Beatles Johnovi Lennonovi chce potrebu využívania geotermálnej energie a iných obnoviteľných zdrojov tlmočiť prostredníctvom svojej novej exhibície „Cesta nádeje“.

Jedným z projektov „Cesty nádeje“ je „Veža mieru“, ktorú symbolizuje nočný stĺp svetla neďaleko islandského hlavného mesta Reykjavík. Svetlo vychádza z kamenného pamätníka, ktorý na počesť Johna Lennona obsahuje vytesaný nápis „Imagine Peace“ v 24 jazykoch. Práve jednou z najpopulárnejších piesní Lennona bola skladba „Imagine“. Slová na pamätníku znamenajú vo voľnom preklade „predstav si mier“.

Ono nezvolila kompozíciu so svetlom náhodne. Svetelný zdroj sa napája z islandskej rozvodovej siete, pričom krajina získava prevažnú väčšinu (80 %) elektrickej energie práve využitím geotermálnych zdrojov a vodných tokov.

„Za geotermálnu energiu som už dlho,“ vysvetľuje 78-ročná Ono. Jej rodné Japonsko má podľa nej všetky predpoklady, aby využívalo teplo z horúcich prameňov. Aj keď, ako pripúšťa, geotermálne zdroje nebudú samé o sebe celým riešením, môžu byť jeho súčasťou: „Geotermálna energia – môžete ju jednoducho využiť, je tam. Myslím si, že je najbezpečnejšia. Japonsko má tak veľa horúcich prameňov, je pre ne stvorené.“

Tokio by sa malo poučiť z transformácie Islandu, ktorý bol ešte v 30-tych rokoch minulého storočia závislý na fosílnych palivách. Ich spaľovaním sa ostrov znečisťoval. Čo viedlo krajinu k poklesu nákupu uhlia a začiatku hľadania náhrady zaň, bola veľká hospodárska kríza pred 2. svetovou vojnou, zdôrazňuje Ono a dopĺňa, že obnoviteľné zdroje znamenajú nezávislosť krajiny na veľkých energetických firmách a vplyvných podnikateľoch.

Yoko Ono nie je jediná známa tvár, ktorá prostredníctvom umenia propaguje využívanie geotermálnych zdrojov. Príkladom je i islandská speváčka Björk, ktorá na začiatku tohto roka organizovala karaoke festival. Jeho hlavnou myšlienkou bol protest proti zamýšľanému odpredaju islandských geotermálnych zdrojov neislandským firmám. Známa speváčka vtedy o akcii povedala, že jej cieľom bolo „znovu získať energetické zdroje tým, že si ich (národ) vyspieva späť“.

Text: (c) energia

Ilustračné foto: SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.