Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
jadrova elektraren a oblaky
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/Toni Rodrigo (licencia Creative Commons)
5. septembra 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

WikiLeaks: USA údajne financovali jadrový program Ukrajiny v snahe oslabiť ruský vplyv

Washington podľa servera WikiLeaks platil Ukrajine rozvoj jadrového programu s cieľom podporiť „rozluku” Kyjeva s Ruskom. Médiá pripomínajú, že po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991 zostalo Rusko hlavným dodávateľom jadrového paliva pre Ukrajinu. Niekoľko rokov sa na ukrajinský trh snaží „preraziť” americká spoločnosť Westinghouse.

Washington dúfal v podporu EÚ

Z depeše ďalej vyplýva, že po nástupe Baracka Obamu v roku 2009, ktorý je voči Moskve zjavne otvorenejší ako jeho predchodca George Bush mladší, neprestali americkí politici vo svojich snahách o obmedzovanie ruského vplyvu na post-sovietskych štátoch i ďalších krajinách Európy.

V depeši, v ktorej sa hovorí o vyčlenení 380 miliónov amerických dolárov pre Ukrajinu, americkí diplomati taktiež dúfali, že v rámci programu Východné partnerstvo poskytne výhodné úvery Kyjevu aj Európska únia. Projekt Východného partnerstva alebo spolupráce EÚ s niektorými post sovietskymi štátmi, začal v roku 2009, kedy únii predsedala Česká republika. Podľa mienky amerických diplomatov by mal Washington takisto pomôcť Ukrajincom diverzifikovať energetické zdroje.

Viceprezident USA loboval v Prahe za Westinghouse

Téma znižovania energetickej závislosti európskych krajín od Ruska hralo svoju rolu aj v amerických diplomatických depešiach z južných štátov. Koncom augusta sa na WikiLeaks objavila tiež informácia, že viceprezident USA Joe Biden počas svojej návštevy v Prahe v roku 2009 k tomu nabádal Českú republiku.

„Neznepokojuje nás, ak nakupujete jadrovú energiu vo Francúzsku alebo v USA, ale pokiaľ ju získavate v Rusku, musel by som spochybniť váš úsudok,” povedal podľa citovaných depeší Biden vtedajšiemu českému premiérovi Janovi Fischerovi. Biden vtedy tiež odporučil, že ak sa chce Praha „odstrihnúť od Ruska”, má sa pri dostavbe jadrovej elektrárne Temelín obrátiť na americký Westinghouse.

Z novo zverejnených depeší tiež vyplýva, že západné krajiny sa v rokoch 2009 až 2010 aktívne snažili vraziť klin do vzťahov medzi Ruskom a Bieloruskom, ktoré ovláda autoritatívny prezidentom Alexandrom Lukašenkom.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.