Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. februára 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

WikiLeaks: Ropné zásoby Saudskej Arábie sú nižšie o 40 %

Saudská Arábia, oficiálne najväčší exportér ropy na svete, možno nemá dostatočné zásoby tejto suroviny na to, aby zabránila nárastu ich svetových cien. Americký generálny konzul v Rijáde v uniknutej depeši objasňuje schôdzku z novembra 2007, kedy sa stretol s bývalým šéfom prieskumu ložísk v saudskej monopolnej spoločnosti Aramco Sadadem Husejním. Podľa neho spoločnosť nebude schopná dosiahnuť kapacity 12,5 miliónov barelov denne, ktorá je potrebná k stabilizácii cien ropy.

Podľa Husejního by sa Saudská Arábia mohla dostať na úroveň 12 miliónov barelov denne za 10 rokov. Zrejme už pred tým, možno v roku 2012, dosiahne svetová produkcia ropy najvyššej možnej úrovne, informuje britský The Guardian.

Husejní vraj uviedol, že za týchto okolností nebude Armaco schopné zastaviť rast globálnych cien ropy, pretože saudský energetický priemysel prehnal objem ropných rezerv, aby povzbudil zahraničné investície.

„Súčasný viceprezident Aramco Abdalláh Sajf uviedol, že spoločnosť má 716 mld. barelov celkových rezerv, z ktorých je 51 % dostupných a že za 20 rokov bude mať Aramco 900 miliárd barelov ropných zásob,“ uvádza sa v depešiach.

„Husejní s touto analýzou nesúhlasí. Podľa neho sú rezervy Aramco nadhodnotené až o 300 miliárd barelov,“ píše americký generálny konzul. „Aj keď Husejní odporuje oficiálnemu postoju Aramco, nie je to žiady zarytý pesimista. Vzhľadom k jeho pôvodu, skúsenostiam a názorom by sa jeho predpovede mali dôkladne zvážiť,“ píše sa ďalej v depešiach.

O sedem mesiacov neskôr sa v ďalšom telegrame píše, že americké veľvyslanectvo „teraz spochybňuje do akej miery môžu Saudskí Arabi významne v dlhodobom horizonte ovplyvňovať trh s ropou“. „Zjavne môžu vyhnať ceny nahor, ale pýtam sa, či ešte majú moc zraziť ceny na dlhšiu dobu,“ uvádzajú depeše.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.