Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
23. decembra 2010 Jadrová energia od Energia.skSITA

WikiLeaks: Dôvodom odstúpenia RWE z jadrového projektu v Bulharsku bola nestransparentnosť

Zverejnené depeše amerických diplomatov zo Sofie objasnili konanie nemeckej spoločnosti RWE, ktorá v roku 2009 odstúpila od dokončenia jadrovej elektrárne v Belene. Príčinou vraj neboli financie, ale nedôvera zahraničného investora v čistotu trhového prostredia v Bulharsku. Informáciu priniesol britský denník The Guardian.

„RWE si uvedomuje, že spolupráca s ruskými a bulharskými spoločnosťami v energetickom sektore je „jedovatou kombináciou“ pre európsku investíciu,“ píše sa v jednej z tajných depeší amerických diplomatov, uvádza UPI. 

Bulharsko začalo s výstavbou elektrárne v Belene ešte v 80. rokov minulého storočia. Má sa stať náhradou za jadrový zdroj sovietskeho typu v Kozloduj. Ten sa balkánska krajina zaviazala vyradiť z prevádzky. Išlo o jednu z podmienok prístupovej zmluvy s Európskou úniou.

Po dlhoročnom odklade a environmentálnych protestoch sa proces výstavby obnovil v roku 2004. Náhly odchod nemeckého investora RWE v apríli 2009 však vyvolal obavy z financovania celého projektu.

Dokončenie atómového zdroja nakoniec zabezpečia Rusko a Bulharsko. V roku 2011 má prísť k založeniu firmy, ktorej väčšinovým akcionárom sa stane bulharský elektrárenský podnik NEK. Druhým najväčším akcionárom bude ruská spoločnosť Rosatom. Po jednom percente bude vlastniť aj fínska elektrárenská spoločnosť Fortum a francúzska konzultačná firma Altran.

Inštalovaný výkon dvoch reaktorov v Belene má po dokončení dosiahnuť 2.000 MW. Celková výška nákladov na výstavbu sa odhaduje na 5,3 mld. amerických dolárov, uzatvára UPI.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.