WikiLeaks: Dôvodom odstúpenia RWE z jadrového projektu v Bulharsku bola nestransparentnosť
Zverejnené depeše amerických diplomatov zo Sofie objasnili konanie nemeckej spoločnosti RWE, ktorá v roku 2009 odstúpila od dokončenia jadrovej elektrárne v Belene. Príčinou vraj neboli financie, ale nedôvera zahraničného investora v čistotu trhového prostredia v Bulharsku. Informáciu priniesol britský denník The Guardian.
„RWE si uvedomuje, že spolupráca s ruskými a bulharskými spoločnosťami v energetickom sektore je „jedovatou kombináciou“ pre európsku investíciu,“ píše sa v jednej z tajných depeší amerických diplomatov, uvádza UPI.
Bulharsko začalo s výstavbou elektrárne v Belene ešte v 80. rokov minulého storočia. Má sa stať náhradou za jadrový zdroj sovietskeho typu v Kozloduj. Ten sa balkánska krajina zaviazala vyradiť z prevádzky. Išlo o jednu z podmienok prístupovej zmluvy s Európskou úniou.
Po dlhoročnom odklade a environmentálnych protestoch sa proces výstavby obnovil v roku 2004. Náhly odchod nemeckého investora RWE v apríli 2009 však vyvolal obavy z financovania celého projektu.
Dokončenie atómového zdroja nakoniec zabezpečia Rusko a Bulharsko. V roku 2011 má prísť k založeniu firmy, ktorej väčšinovým akcionárom sa stane bulharský elektrárenský podnik NEK. Druhým najväčším akcionárom bude ruská spoločnosť Rosatom. Po jednom percente bude vlastniť aj fínska elektrárenská spoločnosť Fortum a francúzska konzultačná firma Altran.
Inštalovaný výkon dvoch reaktorov v Belene má po dokončení dosiahnuť 2.000 MW. Celková výška nákladov na výstavbu sa odhaduje na 5,3 mld. amerických dolárov, uzatvára UPI.