Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropovod - rozmazany
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
3. decembra 2010 Plyn a ropa od Energia.skSITA

WikiLeaks: Dodávky cez ropovod Družba sú nejasné

S ropou sa cez ropovod Družba obchoduje netransparentne. Tvrdí to portál WikiLeaks, ktorý zverejnil diplomatickú depešu amerického veľvyslanectva v Moskve z roku 2008. Tá sa týkala vtedajšieho obmedzenia dodávok ropy pre české rafinérie.

Experti, ktorí sa v diplomatickom texte spomínajú, sa zhodujú, že nejasné obchodovanie s ropou sa v Európe týka predovšetkým ropovodu Družba. Obmedzenie dodávok ropy pre české rafinérie z roku 2008 nebolo podľa nich spôsobené fyzickým znížením exportu, ale po politickej dohode jeho presmerovaním.

Politicky koordinovaná výška provízií?

Vývozcovia ropy formulujú svoje ponuky tak, že do nich započítajú odmenu alebo prémiu nad rámec základnej ceny, ktorá vždy závisí od veľkosti trhu, na ktorý sa vyváža. V prípade Česka, kde má v rafinériách podiel firma Shell, všetci dodávatelia ruskej ropy požadovali prémiu v rovnakej výške; 1,25 amerického dolára za barel, čo bolo štyri až päťnásobne viac, ako pri predchádzajúcich dodávkach ropy cez Družbu. Zdroje v depeši boli presvedčené, že takéto zvýšenie ceny bolo politicky koordinované a vyústilo do toho, že vývoz komodity sa presmeroval mimo Českú republiku. České rafinérie mali prístup k iným dodávkam, aj keď tie sa spájali s ďalšími dodatočnými nákladmi na transport.

Podobné požiadavky na vyššie provízie platili i pre dodávky pre nemecké rafinérie, ktoré tiež z časti vlastní spoločnosť Shell. Firmy v Nemecku však mali obmedzenejší prístup k iným zdrojom a tak bolo na manažéroch, aby rozhodli, či nakúpia ropu cez Družbu drahšie alebo obmedzia výrobu v rafinériách.

Ruská ropa znamená kšeftovanie

Podľa expertov, na ktorých sa odvoláva americká depeša, obchodovanie s ropou v Rusku má reputáciu nejasných kšeftov. Do obchodného reťazca totiž vstupuje veľa sprostredkovateľských firiem, ktoré majú neznámych vlastníkov a provízie z obchodovania putujú na neznáme bankové kontá. Takéto sprostredkovateľské firmy získavajú z obchodovania s ruskou ropou miliardy dolárov ako provízie.

Z obchodu by mohol mať provízie i Putin

V tomto smere sa depeša upriamuje najmä na švajčiarsku spoločnosť Gunvor. Podľa úsudkov a odhadov, práve táto firma stojí za neidentifikovateľnými súkromnými príjmami ruského premiéra Vladimíra Putina. Spoločnosť by mal údajne vlastniť Genadij Timčenko, s ktorým mal Putin spolupracovať ešte v sovietskej KGB. Americká diplomacia odhadla, že spoločnosť Gunvor by mohla kontrolovať až polovicu celkového exportu ruskej ropy, uvádza sa v americkej depeši z Moskvy z roku 2008.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.