Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Svietiaca žiarivka / žiarovky
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: istockphoto.com (licencia pre energy online
21. januára 2011 Ostatné od Energia.skSITA

WFES 2011: Malé a stredné firmy nesmú podceňovať patenty

Patentová stratégia firiem, ktoré vyvíjajú energetické technológie, musí byť včasná – tzn. musí začínať v dostatočnom predstihu pred spustením výroby produktu, uviedol včera (21.1.) v Abú Dhabi nemecký odborník na patentové právo Bertram Huber. V súčasnosti to platí dvojnásobne pre firmy, ktoré sa zameriavajú na výskum a vývoj CleanTech a nových a obnoviteľných zdrojov energie. Pre porovnanie uviedol, že obdobne sa postupuje napríklad i v automobilovom priemysle, kde sa s patentovou stratégiou začína neraz i 8 rokov pred konštrukciou prototypu.

Pokiaľ ide o malé a stredné firmy, Huber uznáva, že v porovnaní s veľkými spoločnosťami im komplikujú situáciu predovšetkým dva faktory:

  • nejasnosť v otázke strednodobej vízie firmy, vrátane neistoty, či sa firme podarí po úvodných fázach stabilizovať sa a začať tvoriť zisk,
  • obmedzenejšie kapacity, pokiaľ ide o ľudské zdroje a financovanie výskumu.

Ak chce firma uspieť, aj napriek vyššie spomenutým dvom prekážam sa musí venovať patentovej stratégii a ochranu svojich nápadov nesmie podceniť, zdôrazňuje expert. Cestou, ako môže vyriešiť spomenuté dva problémy, je využiť asistenciu tretej strany, ktorá má skúsenosti s patentovými stratégiami.

Veľmi častou chybou malých a stredných firiem tiež je, že do zmlúv s tretími stranami vkladajú odkazy a informácie o nápadoch a inováciách, ktoré by mali zostať utajené až do momentu získania patentovej ochrany. Ak sa totiž autor nápadu rozhodne verejne o ňom informovať, v danom okamihu stráca možnosť neskôr ho chrániť patentom. Preto by sa mal každý subjekt zamyslieť, ako s nápadom naloží – či ho publikuje verejne, či požiada o patent alebo nápad utají.

Stratégiu pre ochranu patentov a duševného vlastníctva označil Huber štyrmi anglickými slovami: Defend (obhajovať) – Protect (ochraňovať) – Employ (používať) – Exploit (zužitkovať).

Spolupracovať sa oplatí aj s menej rozvinutými krajinami

„Väčšina inteligentných ľudí pracuje spravidla pre dakoho iného,“ zdôraznil Huber.  Podľa neho sa preto, pokiaľ ide o možnosti spolupráce, netreba upriamovať len na rozvinuté krajiny alebo rýchlo rastúce ekonomiky, ale treba do stratégie zahrnúť aj rozvojové krajiny. I tam žijú ľudia s dobrými nápadmi a neraz sa dokážu na vec pozrieť z iného uhla pohľadu.

Príkladom takejto efektívnej spolupráce je miniautomobil „Tata NANO“. Huber vysvetlil, že koncept sa cielene vyvíjal v Indii, pretože ak by sa vyvíjal kdekoľvek inde, produkt by si vyžadoval väčšiu mieru sústredenia sa na detaily, čo by zvýšio cenu vozidla. Ako ďalšie príklady uviedol Čínu a Spojené arabské emiráty, z ktorých obe pred 30 – 40 rokmi neboli hospodársky významnými svetovými hráčmi, ale situácia sa medzi časom zmenila. „Každému preto odporúčam poobzerať sa veľmi dôkladne vôkol seba,“ uzavrel.

Goddar: Je na firme, ako naloží so svojimi patentmi

Ak firma alebo jednotlivej získa patent, môže ho spravidla využiť dvoma spôsobmi, vyhlásil v Abú Dhabi patentový právnik Heinz Goddar:

  • na monopolizáciu svojho poznatku v nejakej konkrétnej oblasti,
  • na transfer technológií.

Pokiaľ ide o patenty v oblasti čistých energetických technológií, možno pozorovať nasledovný trend: Pokiaľ firma uvažuje o licencovaní CleanTech pre rozvíjajúce sa krajiny, podmienky sú oveľa flexibilnejšie ako v rámci licencovania v rozvinutých krajinách. Je to dôsledkom najmä toho, že firmy podnikajúce v sektore veternej a slnečnej energetiky sa snažia exportovať svoje riešenia na nové trhy. Avšak patentový systém musí garantovať:

  • návratnosť investícií do výskumu a vývoja (zabezpečuje sa tým, že systém ochrany musí garantovať to, aby sa patent nekopíroval nelegálne tretími stranami),
  • systém musí mať taký mechanizmus licencovania pre rozvíjajúce sa krajiny, aby sa nestalo, že ak sa patent v chudobnejšej krajine kúpi lacnejšie, bude produkt späť exportovaný do krajiny pôvodu, kde sa rovnaký patent kupuje za vyššiu cenu.

Kde je najviac patentov?

Pokiaľ ide o čisté energetické technológie, vo svete existuje najväčší počet uznaných patentov a priemyselných vzorov v týchto oblastiach:

  • číslom jeden je sektor fotovoltaiky (v Európe a v Severnej Amerike sa vo FV nachádza až polovica patentov),
  • biopalivá (patenty vlastnia predovšetkým subjekty v Južnej Amerike, zvlášť v Brazílii),
  • vodná energia,
  • technológie pre zachytávanie a uskladnenie uhlíkových emisií (CCS).

Technológia CCS: Počet patentov klesá

Pokiaľ ide o CCS, Goddar spresnil, že patentovým stratégiám firmy venovali úsilie najmä pred 5 – 10 rokmi.  Dnes počet nových patentov pre CCS medziročne klesá, čo sa dá vysvetliť ako postupná strata záujmu. Podľa osobného názoru právnika, CCS je technológia, ktorú sa nepodarí uviesť na trh v podobe, ktorá by umožňovala jej komerčne efektívne plošné využitie.

Patent zaručuje ochranu počas 20 rokov , potom sa dáva technológia k dispozícii globálne zdarma. Tak je tomu aj pri technológiách CCS – doteraz si na seba patenty nezačali zarábať a každým rokom sa znižuje šanca, že sa tak stane, doplnil expert.

Cannady: Patenty chránia malých pred veľkými

Cynthia Cannady z právnickej firmy IPSEVA si položila otázku: Prečo sú patenty dôležité pre spoluprácu v oblasti výskumu a vývoja? Prvým dôvodom je, že spolupráca je medzinárodná a spolupráca sa uskutočňuje všade – medzi firmami, s akademickými pracoviskami, v oblasti transferu technológií, pri budovaní verejnej infraštruktúry, v rámci Mechanizmu čistého rozvoja a podobne.

Spolupráca je tiež dôležitá preto, lebo počet patentov na poli CleanTech narastá a dnes prakticky nie je možné rozvíjať ďalšiu inováciu bez toho, aby sa základ neprebral v licencii z už existujúceho patentu.

„Patenty určujú, kto bude mať právo rozvíjať a komercializovať výsledky výskumu a vývoja. Ľudia kritizujú systémy ochrany, ale na druhej strane sú to patenty, ktoré dávajú jednotlivcom, ich autorom, silné postavenie vo vyjednávaniach s veľkými firmami,“ uzavrela expertka.

Svetový energetický kongres World Future Energy Summit (WFES) 2011 sa konal v dňoch 17. – 20. januára 2011 v Abú Dhabi v Spojených arabských emirátoch. Portál energia.sk informoval o panelových diskusiách priamo z jeho dejiska.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.