Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
14. júna 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Westinghouse ide podnikať do Bulharska

Vláda v Sofii informovala o budúcej spolupráci s americkou spoločnosťou Westinghouse. Obe strany uviedli, že Westinghouse, v ktorom má momentálne majoritu japonská Toshiba, pomôže Bulharsku predĺžiť životnosť novších reaktorov ruského typu v Kozloduji.

Westinghouse sa podľa včerajšej (13.6.) dohody zapojí v Kozloduji do modernizácie dvoch 1.000 MW reaktorov v doteraz jedinej bulharskej jadrovej elektrárni. Licencia na tieto dva reaktory ruskej výroby vyprší v rokoch 2017 a 2019. Dokument tiež počíta s Westinghousom pri využití, skladovaní a recyklácii jadrového paliva.

Westinghouse sa tiež chystá poskytnúť expertízu pri výstavbe nových jadrových zariadení v krajine. Počíta s tým, že pomôže odstaviť staré reaktory z prevádzky a rozobrať ich.

Štyri reaktory s inštalovaným výkonom 440 MW v Kozloduji Bulharsko uzavrelo v rokoch 2002 až 2006. Brusel si to vynútil z bezpečnostných dôvodov ako podmienku pre vstup krajiny do Európskej únie. Predpokladá sa, že likvidácia týchto reaktorov bude stáť 1,1 miliardy eur a mala by sa dokončiť do roku 2030.

Bulharsko už pred tým uzavrelo tiež dohodu s ruským podnikom Atomstrojexport na výstavbu dvoch reaktorov s inštalovaným výkonom 1.000 MW v Belene pri Dunaji. Tento projekt sa ale zastavil kvôli cenovým sporom s Ruskom a kvôli nerozhodnosti vlády, či je projekt uskutočniteľný, napísali agentúry AP a Reuters.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.