Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Daniel Poneman
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Daniel Poneman. Foto: SITA/AP Photo/Misha Japaridze.
28. septembra 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Washington podporuje rozvoj jadrovej energie v Česku

„USA sa zaviazali k blízkej spolupráci s Českou republikou v rozvoji spoločných energetických cieľov a chcú spoločne rozvíjať bezpečné zdroje jadrovej energie,“ uviedol Poneman. Veľvyslanec USA v Česku Norman Eisen dodal, že vedecká spolupráca v oblasti jadrovej energetiky prinesie významné pokroky pre obe strany.

Poneman predstavil niekoľko bodov z deklarácie o spolupráci v jadrovej energetike, ktorú podpísali českí a americkí politici na konci minulého roka vo Washingtone. Vyzdvihol vedeckú spoluprácu medzi americkými jadrovými úradmi a českým Ústavom jadrového výskumu v Řeži. Do spolupráce v jadrovom výskume sú tiež zapojené niektoré americké a české univerzity; okrem iného Vysoké učení technické v Brne či České vysoké učení technické v Prahe.

Americké ministerstvo energetiky a české ministerstvá v októbri usporiadajú v Prahe spoločnú konferenciu o využívaní jadrovej energie. Súčasťou spolupráce je aj krátkodobá výmena českých a amerických stredoškolských učiteľov so zameraním na tento vedný odbor. „Tieto projekty posilnia spoluprácu medzi našimi univerzitami a národnými výskumnými ústavmi a pomôžu inšpirovať novú generáciu jadrových odborníkov,“ povedal Poneman. Vzájomná spolupráca v oblasti výskumu a vzdelávania podľa neho ide nad rámec snahy presadiť americkú technológiu Westinghouse ako staviteľa Temelína.

Okrem Westinghouse majú záujem o lukratívnu zákazku na dostavbu Temelínu vo výške niekoľko sto miliárd korún ešte česko-ruské konzorcium Škoda JS-Atomstrojexport a francúzska spoločnosť Areva. O víťazovi tendra by sa malo rozhodnúť v roku 2013. Kontrakt okrem dvoch nových reaktorov v Temelíne obsahuje aj prísľub troch ďalších zariadení rovnakého typu. Temelínská jadrová elektráreň patrí energetickej spoločnosti ČEZ, v ktorej má štát väčšinový podiel.

Podľa pracovného návrhu aktualizované Štátnej energetickej koncepcie ČR v budúcnosti počíta vo veľkej miere s využitím jadra. Ide tak opačnou cestou ako Nemecko, ktoré chce svoje jadrové elektrárne v najbližších rokoch vyradiť a nahradiť ich obnoviteľnými zdrojmi.

Zdroj: ČTK, energia

Ilustračná snímka: SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.