Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. júla 2011 Efektívnosť v energetike od Energia.skTASR

Vznikol nový fond EÚ určený na projekty energetickej výkonnosti

Spolutvorcami EEEF sú EK, Európska investičná banka (EIB), Deutsche Bank a taliansky bankový dom Cassa Depositi e Prestiti (CDP). Táto štvorica dnes v Bruseli oznámila vytvorenie Európskeho fondu energetickej výkonnosti.

Nový fond bude centrálnym zdrojom pre správu projektov trvalo udržateľnej energie, na ktoré Európsky parlament a Rada EÚ chcú po spoločnej dohode a na návrh Európskej komisie minúť zvyšné peniaze z Európskeho energetického programu pre obnovu (EEPR).

Európsky fond energetickej výkonnosti má členským štátom EÚ pomôcť pri dosiahnutí ich objektívov znížiť do roku 2020 skleníkové plyny o 20 %, zvýšiť spotrebu zo zdrojov obnoviteľnej energie o 20 % a znížiť energetickú spotrebu o 20 %.

Financovanie projektov cez EEEF sa má udiať dvoma cestami. Formou priamych investícií do konkrétnych projektov, alebo prostredníctvom iných finančných inštitúcií.

EK prispeje de EEEF sumou 125 miliónov eur, pričom na seba preberá aj riziká spojené s projektmi, do ktorých sa bude investovať. EIB vloží do fondu sumu 75 miliónov eur. Talianska finančná inštitúcia CDP prispeje 60 miliónmi eur a Deutsche Bank obohatí fond o 5 miliónov eur. Zámerom fondu je navŕšiť začiatočné imanie vo výške 265 miliónov eur na sumu 800 miliónov eur, čo sa má zabezpečiť prilákaním ďalších investorov.

„Očakávame, že sa fond zameria najmä na investície v menšom merítku, cez lokálne samosprávy alebo spoločnosti prevádzkujúce služby s energiami. Doplní sa tým financovanie vo veľkom, ktoré EIB poskytuje pre investície v oblasti energetickej výhodnosti naprieč celou EÚ,“ vyhlásil dnes Philippe Maystadt, prezident Európskej investičnej banky.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.