Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. apríla 2016 Jadrová energia od Energia.skSITA

Významný úspech Atómových elektrární Bohunice

Atómové elektrárne Bohunice dosiahli významný úspech v prevádzke svojich blokov. V marci uplynulo už 10 rokov od posledného zapôsobenia automatického odstavenia reaktora.

Dosiahnutie takéhoto úspechu nie je v prevádzke jadrových elektrární samozrejmosťou. Je to hlavne výsledok veľmi dobre zvládnutej modernizácie a zvýšenia výkonu blokov elektrárne V2 v Jaslovských Bohuniciach nielen v prípravnej fáze, ale aj počas samotnej realizácie oboch projektov. V roku 2010 bol zvýšený nominálny výkon reaktorov 3. a 4. bloku AE Bohunice V2 o 7 % (z 1 375 MWt na 1 471 MWt), čo spolu s úpravami na sekundárnej časti elektrárne znamenalo zvýšenie elektrického výkonu každého bloku až na 505 MWe (z pôvodných 440 MWe). Tento nárast, pokryl približne 10 % spotreby domácností SR.

Tento úspech by Slovenské elektrárne nedosiahli bez angažovanosti a profesionality zamestnancov AE Bohunice v každodennej práci.

Posledné automatické odstavenie reaktora

Pred desiatimi rokmi, 10. marca 2006, 4. blok elektrárne V2 pracoval v sekundárnej regulácii výkonu a o 13:17 hod. prišlo súčasne k odstaveniu obidvoch turbogenerátorov – zapôsobením ochrán kvôli vysokej teplote ložísk. Následným zatvorením rýchlozáverných ventilov posledného pracujúceho turbogenerátora zapôsobilo automatické odstavenie reaktora prvého druhu.

Zdroj: Slovenské elektrárne, a.s.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.