Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. januára 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Vývoz ropy z USA dosiahol v novembri 2014 rekordného maxima

Novembrový vývoz bol najvyšší od roku 1920, kedy sa v USA údaje o exporte ropy začali oficiálne zverejňovať. USA zaviedli v 70. rokoch 20. storočia v reakcii na arabské embargo zákaz vývozu svojej ropy a úrady odvtedy povoľujú len špeciálne schválený vývoz do Kanady a reexport.

Väčšina vyvezenej ropy smerovala v novembri do Kanady, kam sa americký export zvýšil o 104.000 barelov na 455.000 barelov denne. Ďalšie dodávky smerovali do Singapuru a Švajčiarska.

Vo Washingtone sa teraz diskutuje o umiernení zákazu vývozu ropy. Ťažobné firmy žiadajú o jeho zrušenie, zástancovia zákazu sa ale obávajú zvýšenia domácich cien. Tento argument ale podkopáva terajší prudký prepad cien ropy na svetových trhoch, ktorý je okrem iného dôsledkom prudkého rastu americkej ťažby z bridlicových hornín a následného zníženia dovozu ropy do USA. Vláda nedávno otvorila možnosť vývozu ľahko spracovanej ropy, keď špecifikovala minimálny stupeň úpravy, ktorým musí surovina pred vývozom prejsť.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.