Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11. januára 2013 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Vývoz plynu z Nórska bol vlani rekordný

„Je to odrazom vysokej a stabilnej ťažby z nórskeho kontinentálneho šelfu a vysokého dopytu, ktorý zase potvrdzuje, že plyn z Nórska je príťažlivejší ako kedykoľvek inokedy,“ uviedol v správe generálny riaditeľ Gassco Brian Bjordal.

Podľa analytikov k vyššiemu objemu prispel rast produkcie z hlavného nórskeho poľa Troll, ktoré sa na celkovej produkcii podieľa približne 40 %.

Dodávky skvapalneného zemného plynu (LNG) a kondenzátov predstavovali približne 8 mil. ton. Boli tak na približne rovnakej úrovni ako v roku 2011.

Gassco prevádzkuje zariadenia na spracovanie plynu. Ďalšia plynárenská firma Statoil potom poskytuje technické služby. Statoil uviedol, že plánuje rozvoj ropného poľa Aasta Hansteen v Nórskom mori a výstavbu nového plynovodu. Ťažba z poľa by mala predstavovať približne 23 mil m3 plynu denne, napísala agentúra Reuters.

Nórsko pokrýva asi pätinu spotreby plynu v Európe a je druhým najväčším dodávateľom plynu do Európy.

Zdroj: ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.