Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. júla 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Vývoj v Líbyi stlačil cenu WTI pod 101 USD, bol to najväčší pokles od apríla

Cena americkej ľahkej ropy WTI s dodávkou v auguste klesla na záver piatkového obchodovania (11. 7.) o 2,10 USD (okolo 2 %) a obchodovanie uzatvorila na úrovni 100,83 USD (74,17 eura) za barel (159 litrov). Bol to najvýraznejší pokles od 22. apríla, keď cena WTI klesla o 2,2 %. Za celý týždeň klesla cena americkej ropy v porovnaní s hodnotou na záver predchádzajúceho týždňa o 3,1 % a od začiatku júla pokles predstavoval 4,54 USD (4,3 %).

Podobný vývoj zaznamenala aj cena severomorskej ropy Brent, s ktorou sa obchoduje v Londýne. Tá klesla na záver piatkového obchodovania o 2,01 USD a obchodovanie uzatvorila na úrovni 106,66 USD/barel.

Ceny ropy v júni prudko vzrástli a dosiahli 10-mesačné maximum, pod čo sa podpísalo násilie v Iraku a s ním spojené obavy, že vývoz ropy z tejto krajiny sa obmedzí. Neskôr sa ale ukázalo, že kľúčové ložiská na juhu krajiny nie sú bojmi ovplyvnené a vývoz pokračuje v normálnom režime.

Okrem upokojenia trhov vzhľadom na vývoz ropy z Iraku do jej ceny v posledných dňoch zasiahli aj správy z Líbye. Vláda sa minulý týždeň dohodla s povstalcami na prevzatí kontroly nad dvoma kľúčovými ropnými exportnými terminálmi a tento týždeň oznámila, že po štyroch mesiacoch štrajku sa podarilo opäť spustiť produkciu z ložiska al-Šarara. To je jedno z najväčších ropných ložísk v Líbyi. V najbližších týždňoch by sa tak malo na trhy dostať viac líbyjskej ropy.

K poklesu cien prispeli aj informácie Medzinárodnej agentúry pre energiu (IEA), že Saudská Arábia v júni len minimálne zvýšila produkciu ropy. To naznačuje, že dopyt po jej rope príliš nerastie, teda, že zásoby na trhoch sú dostatočné.

(1 EUR = 1,3595 USD)

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.