Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro peniaze kalkulacka
Foto: ilustračné, GettyImages
24. augusta 2020 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Vývoj cien energií na trhoch je od začiatku leta pre pandémiu stále neistý

Cena elektriny na začiatku júla dosahovala svoje “pandemické“ maximá, keď kontrakt na rok 2021 (Cal21) v Nemecku presiahol úroveň 43 eur za megawatthodinu a slovenský ekvivalent sa približoval k hranici 50 eur za megawatthodinu. „Základom pre podporu cien elektriny bol vývoj na trhu s emisnými povolenkami,“ dodal Rosinec.

Na začiatku júla bol podľa neho citeľný vplyv špekulantov na trhu s emisnými povolenkami EUA. „Na základe zverejnených správ, ako napríklad zvyšovanie cieľov pre redukciu emisií oxidu uhličitého zo 40 na 55 % do roku 2030, možnosť zavedenia minimálnej cenovej hranice, zníženie bezplatného prideľovania kvót pre leteckú dopravu a optimizme z finančných trhov spolu s rastom cien ropy, cenu povolenky vytiahli až k 30 eurám za tonu,“ doplnil Rosinec.

Postupne však podľa neho optimizmus spomaľovali správy o možnej druhej vlne pandémie a správy o zvyšovaní počtu nakazených v niektorých krajinách sveta.

Klesli ceny plynu

Plyn sa v Európe počas júla pohyboval podobne ako elektrina. Ceny plynu aj napriek odstávke Nord Stream v Európe do konca mesiaca júl klesali. Cena TTF plynu sa dostala pod 12 eur za megawatthodinu.

Plynové zásobníky v Európe počas júla dosiahli naplnenie na 85 %, avšak samotné vtláčanie sa s odstávkou Nord Stream a znížením tokov z Ruska do Európy spomalilo a v dnešných dňoch sú plynové zásobníky v strednej Európe naplnené na 89 %, podobne ako tomu bolo v minulom roku.

Plyn má stále väčší vplyv na ceny elektriny. Vzhľadom na jeho nízku cenu, a zároveň vysokú cenu povolenky, je toto správanie pochopiteľné,“ upozornil Rosinec.

Prelomový mesiac

Ďalší mesiac môže byť vzhľadom na vývoj cien komodít mierne odlišný až prelomový.

Ukončenie dovolenkovej sezóny, a zároveň začiatok vykurovacej sezóny, môžu podporiť dopyt po komoditách, no samozrejme závisí to hlavne od vývoja pandémie a protipandemických opatrení, ktoré sa už postupne opäť v niektorých krajinách zavádzajú,“ uzavrel Rosinec.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.