Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10. júna 2015 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skTASR

Využívanie obnoviteľných zdrojov energie vlani výrazne vzrástlo

Pod pojmom primárna energia sa rozumejú zdroje dostupné v prírode, napríklad uhlie a ropa, z ktorých sa koncová energia dostáva k spotrebiteľom vo forme elektriny či benzínu. Podiel obnoviteľných zdrojov aj pri samotnej výrobe a ťažbe konvenčných energetických surovín podľa analýzy BP dosahuje 6 %.

Význam ekologicky škodlivého uhlia minulý rok klesol, napriek tomu stále predstavuje 30 % energetického mixu. Vlaňajší vzostup spotreby uhlia o 0,4 % je výrazne nižší než dlhoročný priemer 2,9 %. Celosvetová ťažba uhlia sa v roku 2014 znížila o 0,7 % a v Číne dokonca o 2,9 %. Uhlie sa tak stalo jediným energetickým zdrojom, ktorý vlani vykázal pokles.

„Našou úlohou ako brandže je nielen prijať výzvy dneška, ale naďalej investovať, aby sme zajtrajší dopyt vedeli pokryť, a to bezpečne a trvalo,“ povedal predseda predstavenstva BP Bob Dudley.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.