Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Cukrovar - cover
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná foto: Varený cukrový sirup. Foto: SPP
3. mája 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Využitie zemného plynu: Výroba cukru

Zemný plyn sa využíva i v závode Považského cukru v Trenčianskej Teplej. Spaľuje sa v kotle s cieľom získať teplo, ktoré sa využíva pri tvorbe pary. Para sa pre svoju vysokú teplotu a tlak najskôr preženie parnou turbínou, ktorá vyrobí elektrickú energiu. Tým sa závod stáva elektroenergeticky takmer sebestačným. Ochladená para na výstupe z parnej turbíny sa následne využíva cukrovarníckymi technológiami pri spracovaní cukrovej repy a výrobe cukru. V kombinácii so zemným plynom plánuje cukrovar využívať v budúcnosti aj biometán, ktorý sa získa energetickým spracovaním odšťavených reziek cukrovej repy. V spolupráci s komunikačným partnerom, spoločnosťou Slovenský plynárenský priemysel, prinášame krátku fotoreportáž, ako vyzerá proces výroby cukru:

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.