Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bridlica
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Bridlicové horniny (Foto: Flickr.com / Seldom Scene Photography. Licencia Creative Commons)
22. marca 2012 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Poľsko: Vyťažiteľné rezervy bridlicového plynu sú nižšie, než sa čakalo

Podľa správy najnovšie údaje umožnia plne uspokojiť potreby štátu v oblasti zásobovania plynom na najbližších 70 rokov, no v porovnaní s predchádzajúcimi odhadmi amerických inštitútov je to sklamanie. Spojené štáty americké ešte minulý rok odhadovali, že vyťažiteľné rezervy v Poľsku by mohli dosiahnuť okolo 5,3 bilióna m3, čo vyvolalo v krajine veľké nádeje, že stáročia sa bude môcť spoliehať na bridlicový plyn a dosiahnuť úplnú nezávislosť od dovozov z Ruska.

Poľsko má ešte veľké zásoby uhlia, ktoré sa na produkcii elektriny podieľajú 93 %. V oblasti ropy a plynu je stále do veľkej miery závislé od dovozu z Ruska. Táto závislosť stojí Poľsko nemalé financie a je aj zdrojom častého napätia medzi Varšavou a Moskvou. V súčasnosti sa ruský plyn podieľa na celkovej spotrebe tejto komodity v Poľsku 70 %.

Podľa štátneho tajomníka ministerstva životného prostredia Piotra Wozniaka však najnovšie údaje o zásobách bridlicového plynu sú predbežné a nie je vylúčené, že sa budú meniť v závislosti od toho, aké zásoby obsahujú prieskumné vrty, na ktorých sa momentálne pracuje. Celkový objem rezerv by tak mohol dosiahnuť 1,9 bilióna m3.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.