Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
vodna priehrada
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
vodná priehrada Foto: Flickr.com/The Zion View (licencia Creative Commons)
3. júna 2011 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Výstavbu hydroelektrárne v Amazónii odobrili brazílske úrady

Výstavbe priehrady Belo Monte v Amazónii už nič nestojí v ceste. Brazílska vládna agentúra pre životné prostredie (IBAMA) tento projekt v stredu (1.6.) s definitívnou platnosťou schválila. Na priehrade na rieke Xingú, jednom z prítokov Amazonky, tak bude stáť tretia najväčšia vodná elektráreň na svete. Za desať rokov by mala dosiahnuť inštalovaný výkon viac ako 11.000 MW, čo by malo stačiť na zásobovanie 20 miliónov domácností. Rozpočet na výstavbu tvorí 17 miliárd amerických dolárov.

Vodné dielo postaví konzorcium Norte Energia, ktoré patrí brazílskej verejnej spoločnosti Electrobras.

„Ibama udeila Norte Energia formálnu licenciu, ktorá povoľuje výstavbu hydroelektrárne Belo Monte na rieke Xingú, ktorej stanovený inštalovaný výkon bude dosahovať 11.233 MW, “ uviedla agentúra na svojej internetovej stránke. Upozornila tiež, že priehrada bude mať len jeden plavený kanál, takže sa objem stavebných prác zníži o viac než polovicu.

Rovnako ubezpečila, že sa v maximálnej miere prihliadalo na to, aby nenastali ekologické škody – predovšetkým zabezpečenie toku v oblasti Volta Grande má chrániť miestny ekosystém a nenarušiť životný priestor miestnych Indiánov.

Priehrada však zaplaví 500 kilometrov štvorcových v oblasti, kde podľa hnutia na ochranu životného prostredia Greenpeace žije 20.000 až 30.000 rodín. Vláda tvrdí, že sa bude musieť sťahovať 16.000 ľudí. Odporcov stavby podporuje aj katolícka cirkev a takisto niektoré známe zahraničné osobnosti, napríklad americká herečka Sigourney Weaverová, kanadský režisér James Cameron a britský spevák Sting.

Brazílska vláda ale považuje výstavbu priehrady a elektrárne za nevyhnutnú pre uspokojenie energetických potrieb krajiny. Momentálne Brazília dosahuje inštalovaný výkon  112.000 MW, v roku 2019 by to malo byť 250.000.

Prvá turbína novej elektrárne by mala byť v prevádzke už v roku 2015, posledná by mala začať fungovať v roku 2019.

Väčšie priehrady budú už len Itaipú, rovnako v Brazílii, s inštalovaným výkonom 14.000 MW a Tri rokliny v Číne s inštalovaným výkonom 18.000 MW.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.