Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jadro - chladiaca veza
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / HeyRocker (licencia Creative Commons)
8. júna 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Výstavbe jadrovej elektrárne by nemala brániť legislatíva

Prípadnej výstavbe novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach by nemalo brániť legislatívne prostredie na Slovensku. Ako uviedol na energetickej konferencii ENKO generálny riaditeľ pre jadrovú bezpečnosť Úradu jadrového dozoru SR Peter Uhrík, Slovensko už implementovalo respektíve najneskôr v jeseni implementuje do svojej legislatívy všetky potrebné európske smernice a požiadavky Asociácie dozorov európskych krajín prevádzkujúcich jadrové elektrárne (WENRA). „Z legislatívneho hľadiska je všetko pripravené na prípadnú výstavbu nového jadrového zdroja na Slovensku,“ povedal Uhrík.

Jadrová energetická spoločnosť Slovenska, a.s. (JESS), ktorú vlastnia slovenská Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a.s. (JAVYS) a česká energetická skupina ČEZ, sa v súčasnosti chystá na realizáciu štúdie uskutočniteľnosti. „Na projekte sa stále pracuje. Jadrová energetická spoločnosť Slovenska v súčasnosti pripravuje všetky podklady potrebné pre realizáciu štúdie uskutočniteľnosti,“ povedal začiatkom mája pre agentúru SITA hovorca Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti Dobroslav Dobák. Nová jadrová elektráreň by mala stáť na mieste v súčasnosti odstavovanej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach.

Ministerstvo hospodárstva SR (MH) je presvedčené, že nová jadrová elektráreň v Jaslovských Bohuniciach bude. Podľa údajov, ktoré zverejnila na internetovej stránke ministerstva hovorkyňa ministra hospodárstva Daniela Piršelová, nová elektráreň by mala byť uvedená do prevádzky o deväť rokov. „Jadrová elektráreň s finančnými nákladmi na výstavbu približne 3,3 mld. eur a kapacitou 1 200 až 1 750 megawattov, má byť uvedená do prevádzky v roku 2020,“ prezradila koncom mája po šiestom energetickom fóre ENEF Piršelová.

Definitívne rozhodnutie, či a kde sa bude nový zdroj elektrickej energie stavať, bude zrejmé až po dôkladnom oboznámení sa s výsledkami štúdie uskutočniteľnosti. Štúdia, ktorá by mala dať odpovede aj na otázky o termínoch a parametroch, by mala byť hotová začiatkom budúceho roka.

Zdroj: (c) SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.