Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skSITA

Výstavba vodných elektrární na Slovensku stagnuje

Pondelok – 06.09.2010

Slovensko:

Slovenský zväz výrobcov tepla (SZVT) je proti návrhu SPP na zvýšenie ceny plynu pre výrobu tepla. Teplári by podľa vlastných slov v posledných dvoch mesiacoch roka hospodárili so stratou, ktorú si nebudú môcť zohľadniť v nasledujúcom roku. Podľa návrhu by k zvýšeniu o 10 % malo prísť od 1. novembra 2010. Musí ho však odsúhlasiť Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). (viac informácií)

Európska únia:

Nemecká vláda rozhodla o predĺžení životnosti jadrovej elektrární aj po roku 2021. Životnosť siedmich elektrární v Nemecku, ktoré sa vybudovali pred rokom 1980 sa predĺži o 8 rokov. K zatvoreniu desiatich novších príde až v roku 2035. Štyria prevádzkovatelia jadrových elektrární budú musieť štátu platiť daň z jadrového paliva, ktorou Nemecko ročne získa 2,3 mld. eur. (viac informácií)

V Nemecku predstavili inováciu v technológii zachytenia a uskladnenia emisií CO2(CCS). Zníži energetické nároky celého procesu o 20 %. Na výskume sa podieľali spoločnosti RWE, BASF a Linde. (viac informácií)

Utorok – 07.09.2010

Slovensko:

V treťom bloku Jadrovej elektrárne Mochovce sa ukončilo osadenie tlakovej nádoby reaktora s hmotnosťou 250 ton. Bude v nej prebiehať štiepna reakcia. Dodávateľom sa stala česká spoločnosť Škoda JS. Tretí blok Mochoviec sa má uviesť do prevádzky v roku 2012. (viac informácií)

Tepláreň Košice (TEKO) nakúpi 90 tis. ton čierneho uhlia na nadchádzajúcu zimnú vykurovaciu sezónu. Stane sa tak na základe výsledkov verejnej súťaže v novembri. Ak sa dovtedy spália existujúce zásoby uhlia, bude sa v meste Košice kúriť zemným plynom za drahšiu cenu. (viac informácií)

Európska únia:

Vo Francúzsku prebehol štrajk proti dôchodkovej reforme, ktorý sa dotkol aj sektora energetiky. Protestovali tiež zamestnanci elektrárenskej spoločnosti Electricité de France (EdF) a pracovníci štyroch rafinérií ropnej spoločnosti Total. (viac informácií)

Taliansko nemusí stihnúť postaviť novú jadrovú elektráreň do roku 2020. Podľa spoločnosti Enel vláda mešká so schválením regulačného rámca s pravidlami pre investorov. Enel žiada o nápravu do konca roka. Taliansko v súčasnosti neprevádzkuje žiadne atómové elektrárne. (viac informácií)

Estónsko plánuje znížiť podporu pre obnoviteľné zdroje energie (OZE). Vláda navrhuje zníženie výkupných cien pre elektrinu z OZE až o 50 %. Ako dôvod sa uvádzajú vysoké ceny pre estónskych spotrebiteľov. Podiel OZE v energetickom mixe krajine je v súčasnosti 5,1 %. (viac informácií)

Svet:

Plynovod Nabucco sa pokúša získať medzinárodnú pôžičku vo výške 4 mld. eur. Možnosť poskytnutia úveru v súčasnosti tri medzinárodné finančné inštitúcie: Európska investičná banka, Európska banka pre obnovu a rozvoj a Svetová banka. Pôžička má pokryť tretinu nákladov výstavby. (viac informácií)

Maďarsko sa stane tranzitnou krajinou plynárenského projektu AGRI. (Azerbaijan-Georgia-Romania Interconnector) Jeho cieľom je dostať skvapalnený zemný plyn (LNG) z Azerbajdžanu do Rumunska. Iniciátormi medzištátneho plynovodného prepojenia sú Azerbajdžan, Rumunsko a Gruzínsko. (viac informácií)

Česko uvažuje o zdanení solárnej energie. Ministerstvo financií navrhuje zrušenie päťročných daňových prázdnin pre slnečné elektrárne od roku 2011. Česko hľadá spôsob ako zabrániť prudkému zvýšeniu cien za elektrinu v dôsledku štedrej dotačnej politiky pre výrobu energie z OZE. O návrhu rozhodne česká vláda a parlament. (viac informácií)

Streda – 08.09.2010

Slovensko:

V roku 2009 dosiahla spotreba zemného plynu v Slovenskej republike objem 5,9 mld. kubických metrov. Z toho takmer 98 % domácej spotreby pokrýval import. (viac informácií)

Európska únia:

Francúzska spoločnosť Electricité de France (EdF) predáva svoju elektrickú sieť vo Veľkej Británii. Odpredajom sleduje zníženie finančného dlhu koncernu, ktorý predstavuje zhruba 44 mld. eur.  Kupcom elektrickej siete v dĺžke 170 tis. km je spoločnosť Cheung Kong Group z Hong Kongu. (viac informácií)

Tepelné čerpadlá vo Veľkej Británii nespĺňajú európske štandardy. Tvrdí to nezávislá štúdia, ktorú vypracoval Energy Saving Trust v roku 2009. Výsledky štúdie môžu ohroziť nový dotačný mechanizmus britskej vlády – Renewable Heat Incentive. Má podporiť domácnosti, ktoré využívajú technológiu tepelných čerpadiel. (viac informácií)

Svet:

Rusko chce preskúmať najväčšie ložiská zemného plynu v krajine na severovýchodnej Sibíri. Rozvoj ťažby zemného plynu na polostrove Jamal je úlohou na nadchádzajúcich 25 rokov. Podľa odhadov sa má preinvestovať približne 260 mld. amerických dolárov. (viac informácií)

Britská ťažobná spoločnosť BP zverejnila internú štúdiu o príčinách výbuchu ropnej plošiny Deepwater Horizon. Únik ropy v Mexickom zálive podľa analýzy BP spôsobilo osem kľúčových pochybení. Patria medzi ne mechanické poruchy, chybný ľudský posudok, inžinierske návrhy, prevádzka aj pracovná koordinácia. (viac informácií)

Štvrtok – 09.09.2010

Slovensko:

Slovenská elektrizačná a prenosová sústava (SEPS) zmenila vedenie. Na základe rozhodnutia predstavenstva sa novým predsedom stal Ján Horkovič a za nového podpredsedu predstavenstva bol menovaný Emil Krondiak. Ďalšími členmi dozornej rady SEPS sú Ľubor Benkovič, Peter Kollárik, Anna Bubeníková, Jozef Mertan, Vojtech Ravasz, Lajos Csóka, Pavol Faktor a Anton Letko. (viac informácií)

Premiérka Iveta Radičová sa stretla predsedom Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Jozefom Holjenčíkom. Zdôraznila, že je v záujme vlády aj občanov Slovenskej republiky, aby ÚRSO fungoval bez politických tlakov, vecne a odborne. (viac informácií)

Európska únia:

Poľsko nemusí stihnúť postaviť jadrovú elektráreň do stanoveného termínu v roku 2022, tvrdí Westinghouse Electric. Spoločnosť súperí o kontrakt na dodávku technológie pre jadrovú elektráreň spoločne s koncernmi Areva, EDF a GE Hitachi Nuclear Energy. Poľsko chce postaviť na svojom území dva jadrové zdroje s celkovým inštalovaným výkonom 6 tis. MW. (viac informácií)

Švédsky obchodný reťazec IKEA kúpil šesť veterných parkov v Nemecku od spoločnosti Gamesa. Ich ročný výkon dosahuje 88 gigawatthodín. IKEA tak v Nemecku zvýšila inštalovaný výkon svojich generátorov, ktoré vyrábajú elektrinu z obnoviteľných zdrojov, na 93 MW. (viac informácií)

Enel Green Power (EGP) láka potencionálnych investorov na vysoké dividendy. Vraj majú dosahovať od 20 až do 30 %. EGP je subdivíziou spoločnosti Enel, ktorá sa zaoberá výrobou elektriny z obnoviteľných zdrojov. Materská firma chce odpredajom menšinového balíka akcií podniku získať 3 miliardy eur. EGP je v súčasnosti najviac zadĺženou energetickou firmou v Európe. (viac informácií)

Škótsko podporí rozvoj štátnej firmy Scottish Power. Podpora zahŕňa prijatie legislatívy pre rozšírenie právomocí, možnosť väčšej obchodnej slobody a podnikania v konkurenčnom trhovom prostredí. Statusu verejného vlastníctva spoločnosti sa zmeny nijako nedotknú. (viac informácií)

Lotyšsko žiada nižšie ceny za zemný plyn z Ruska. Navrhuje jednotný postup členských krajín EÚ pri rokovaní o obchodných podmienkach s ruským Gazpromom. Komisár pre energetiku Günther Oettinger prisľúbil pomoc a angažovanie sa v tejto problematike. (viac informácií)

Veterný park Whitelee v Škótsku rozšíri svoj inštalovaný výkon. Pridaním ďalších 75 veterných turbín tak inštalovaný výkon do roku 2015 dosiahne 593 MW. (viac informácií)

Svet:

Premiér Ruska Vladimír Putin očakáva do piatich rokov prudký nárast spotreby energií vo svete. Podľa ruského premiéra je jadrová energia jedinou skutočnou alternatívou voči fosílnym palivám. (viac informácií)

Rusko a Nórsko sa dohodli na vymedzení hraníc v arktickej námornej oblasti, ktorá je bohatá na uhľovodíky. Spor medzi krajinami trval 40 rokov. (viac informácií)

Podpísanie dohody o dodávkach ruského plynu pre Poľsko cez plynovod Jamal sa komplikuje. Problémom je otázka vlastníctva poľskej sekcie plynovodu Jamal – Európa. Gazprom sa odmieta vzdať svojho podielu na poľskej strane potrubia. (viac informácií)

Piatok  – 10.09.2010

Slovensko:

Strana Most-Híd zrušila svoju nomináciu na funkciu predsedníčky štátnej spoločnosti Trnavská teplárenská. Strana nomináciu ľutuje. Nominantkou bola Ružena Lovasová, ktorá pôsobila ako členka predstavenstva a ekonomická riaditeľka Bratislavskej teplárenskej. Počas vlády Roberta Fica ju ovládali nominanti Smer-SD. (viac informácií)

Rozvoj vodnej energie na Slovensku stagnuje. Napriek existencii niekoľkých projektov sa výstavba veľkých vodných elektrární u nás nerealizuje.  Problémom je veľká finančná náročnosť a čiastočne aj obmedzené možnosti krajiny. (viac informácií)

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.