Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10. septembra 2010 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skTASR

Výstavba veľkých vodných elektrární v SR stagnuje

Ministerstvo hospodárstva a výstavby SR chcelo v ostatných rokoch rozvíjať i vodnú energetiku. V súčasnosti existuje niekoľko vypracovaných projektov na výstavbu veľkých vodných elektrární. Ich realizácia je však zastavená – najmä pre finančnú náročnosť a obmedzené možnosti krajiny.

„Dlhodobo boli študijne a projekčne pripravované veľké vodné elektrárne ako Sereď 52 MW a energetické využitie Váhu v úseku medzi vodným dielom Žilina a Lipovec 28 MW,“ konštatuje ministerstvo v správe o výsledku monitorovania bezpečnosti dodávok elektriny za rok 2009.

Ipeľ 600 MW najskôr o 15 rokov

Stojí taktiež rozbeh výstavby dlhodobo avizovanej prečerpávacej vodnej elektrárne Ipeľ 600 MW. Tá by podľa projekčných zámerov mala byť schopná akumulovať energiu, ktorá vznikne v dôsledku nadprodukcie nepredikovateľných zdrojov – najmä vo fotovoltaických a tiež vo veterných elektrárňach. Súčasne by mala významným podielom zásobovať elektrizačnú sústavu v čase odberových špičiek.

„Vybudovanie tejto elektrárne však bude závisieť od mnohých faktorov, a aj pri krajnom optimizme jej prínosy nemožno očakávať skôr ako o 15 až 20 rokov. Aj tento faktor významne nabáda k opatrnosti vo výstavbe veterných a fotovoltaických zdrojov elektriny,“ doplnil rezort hospodárstva.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.