Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
plynovod PL LI
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ Arthur Chapman (licencia Creative Commons)
7. novembra 2013 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Výstavba South Streamu začne v Srbsku už o mesiac

Pre krajinu je jednou zo strategických priorít v energetike výstavba plynovodu South Stream. Úsek cez Srbsko má byť dlhý 422,4 km a jeho výstavba bude stáť 1,7 miliardy eur. Plynovod má viesť cez poľnohospodársku pôdu, čiastočne cez lesných oblastí a má sa vyhnúť oblastiach bohatých na prírodné zdroje. Vstupným bodom sa stane mesto Zaječar, výstupným bude dedina blízko hraničného priechodu Bački Breg. Toto rozhodnutie je ekonomicky výhodné pre srbskú stranu, pretože dôjde k plynofikácii východu a severu krajiny.

Plynovod má v Srbsku vysokú úroveň nielen politickej, ale aj verejnej podpory. Podľa prvého celonárodného prieskumu verejnej mienky, ktorý uskutočnila agentúra World Thinks, až 71 % Srbov podporuje používanie zemného plynu v energetike a 73 % podporuje výstavbu plynovodu South Stream, pričom proti výstavbe sa postavilo len 6 %.

Ruská strana má v projekte na území Srbska najmenej 51 %-ný podiel. Trasa plynovodu povedie z Ruska po dne Čierneho mora cez Balkán do západnej Európy, cez sedem európskych krajín. Výstavba plynovodu je podľa predsedu srbskej vlády Ivicu Dačića kľúčovým strategickým cieľom Srbska, vďaka ktorému sa krajina môže stať energetickou križovatkou v regióne.

Energetická politika krajiny v oblasti zemného plynu sa zameriava na podporu investícií do podnikateľských projektov, ktoré využívajú plyn ako základnú surovinu na výrobu a ako hlavný zdroj energie. Výstavbou nových elektrární na zemný plyn sa vytvorí minimálne 1.000 nových pracovných miest a každý rok zabezpečí 400 miliónov eur za vývoz elektrickej energie. Srbská strana očakáva, že výstavba plynovodu South Stream umožní znížiť ceny zemného plynu na srbskom trhu, a tak dôjde k podpore hospodárskeho rozvoja.

V decembri 2008 došlo k podpisu hlavných podmienok základnej dohody o spolupráci pri výstavbe plynovodu a preprave zemného plynu cez územie Srbska. Začiatkom decembra 2010 sa ukončila príprava technicko-ekonomického odôvodnenia srbskej časti projektu. 29. októbra 2012 počas návštevy delegácie Gazpromu na čele s vedúcim Odboru riadenia projektov Čugunovom prijalo Srbsko konečné investičné rozhodnutie o projekte South Stream. V krajine však nie sú vylúčené možné problémy vyvolané „tretím energetickým balíkom“ EÚ. Srbsko, ktoré je štátom – účastníkom Energetického spoločenstva , musí k 1. januáru 2015 prispôsobiť svoje národné zákonodarstvo požiadavkám „tretieho energetického balíčka“ EÚ. Výstavba plynovodu je ale pre Srbsko strategickou prioritou.

Alexander Syromyatin, zástupca riaditeľa divízie pre riadenie projektov v spoločnosti Gazprom a generálny riaditeľ pre výstavbu plynovodu South Stream, potvrdil, že výstavba plynovodu v Srbsku sa začne v decembri 2013 ihneď po tom, ako sa začnú práce v Bulharsku. Srbsko sa chystá navštíviť aj samotný ruský prezident Vladimir Putin, a to ihneď ako sa začne s výstavbou, uviedol ruský veľvyslanec v Srbsku Alexander Chepurin.

(c) energia.sk, TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.